close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

ایران مرکزی
loading...
آخرین ارسال های انجمن

تصاویر/ جنگل ابر شاهرود

محمدصالح گرامی بازدید : 6439 چهارشنبه 07 اسفند 1392 نظرات ()
گروه چندرسانه ای مشرق _ جنگل ابر یکى از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌هاى ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد.جنگل ابر از جنگل‌های زیبا و خوش‌آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌نامند.ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع [جنگل ابر میزبان جشنواره نغمه و طبیعت] از شاخصه‌های این جنگل است.این جنگل در استان سمنان و در نزدیکى روستاى ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است.جایى که از ضخامت کوه‌هاى البرز کاسته مى‌شود و ابرهاى گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازیر مى‌شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب با سرد شدن هوا چنان مى‌نماید که جنگل به روى ابرها سوار شده است.

تبعات سیاسی - امنیتی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ ( مورد اراک)

محمدصالح گرامی بازدید : 1188 پنجشنبه 17 فروردين 1391 نظرات ()

تبعات سیاسی - امنیتی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ ( مورد اراک)


به راهنمایی: احمد نقیب زاده

چکیده: پایان نامه موجود در پی بررسی و تعیین تبعات سیاسی - امنیتی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ است و جهت تحقیق شهر اراک به عنوان یکی از شهرهای بزرگ انتخاب شده است. فرضیه پژوهشگران آن است که پدیده حاشیه نشینی در ابتدا تبعات اجتماعی دارد و در صورت عدم برخورد صحیح یکی از عوامل ناآرامیهای سیاسی خواهد شد. در تحقیق با استفاه از نگرش سیستمی، علاوه بر مطالعات اسنادی و کتابخانه ای در مناطق حاشیه نشین شهر اراک تحقیق میدانی نیز انجام گرفته است. مطالب متن در سه فصل تنظیم گردیده که در فصل اول تعریف حاشیه نشینی ، انواع آن، گرایشهای سیاسی حاشیه نشینان و همچنین نظریه های مربوط به آن مطرح و ضمن توضیح مفاهیم جنبش و شورش، نظریه های شورش شامل نظریه فشار اسملسر، نظریه محرومیت نسبی، نظریه تحریک توده ها و نظریه توده وار به طور اجمال آمده است. در فصل دوم با طرح تاریخچه شهر نشینی و پدیده مهاجرت، نشان داده شده است مهاجرت که خود نتیجه عوامل مختلفی می باشد نقش اصلی را در شکل گیری مناطق حاشیه نشین دارد. در فصل سوم که مختص شهر اراک است تاریخچه پیدایش شهر و چگونگی ایجاد مناطق حاشیه نشین اراک بررسی گردیده و در پایان نیز گزارش تحقیق میدانی مربوط به یکی از مناطق حاشیه نشین شهر اراک توضیح داده شده است. نتیجه پژوهش بر آن است که حاشیه نشینی همچنان وجود خواهد داشت و از طرفی عوامل مورد نظر در نظریه سملسر و نظریه محرومیت نسبی در این مناطق دیده می شود که در صورت عدم برخورد صحیح علاوه بر تبعات اجتماعی، هر آن احتمال ایجاد ناآرامی در این مناطق وجود دارد و در بخش راهکار پیشنهادات در دو طیف بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم بندی شده است که آمایش سرزمین و برنامه ریزی منطقه ای به عنوان راهکار بلند مدت و مواردی در جهت ادغام سیاسی - اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی حاشیه نشینان در سیستم شهر به عنوان پیشنهادات کوتاه مدت ارائه گردیده است.

کویر مرنجاب، یکی از زیباترین نقاط کویری ایران

محمدصالح گرامی بازدید : 929 سه شنبه 13 دي 1390 نظرات ()


کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستانهای آران و بیدگل و کاشان محدود می‌شود. ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۵۰ متر می‌باشد. قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار است. کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته‌های قیچ است.

پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. از جمله حیوانات موجود می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین اشاره کرد. در سال اخیر یک جفت پلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده‌ است. به گفته ساکنان محلی هم اکنون ۲۱ قلاده پلنگ در این منطقه وجود دارد.

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می‌شود. تپه‌های شنی بلند و جنگلهای تاق جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده ‌است. دریاچه نمک آران وبیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند. قلعه مرنجاب، کاروانسرایی است در کویر که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروانها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس از این مسیر می‌گذشتند. درباره دلیل ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار دریاچه نمک، نقل است که شاه عباس با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه‌های متعدد در سراسر کشور، در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نکرده بود، چون تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره کویر، از این سوی به پایتخت هجوم نبرده بودند.

حمله ازبکها و افغانها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ۱۰۱۲ قمری سریعاً یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند و جلوی تهدید را بگیرد. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی است و ذکر شده ‌است که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌کردند. قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده ‌است، آب شیرین دارد و این در کویر نمک و شوره زار یک پدیده بسیار منحصر به فرد است. لطفا تا باز شدن كامل عكسها شكیبا باشید
در صورتی که هر یک از عکسها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture و یا Reload Image را انتخاب كنید

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


چرا هوای اصفهان هم مثل تهران شد؟

محمدصالح گرامی بازدید : 802 جمعه 2 دي 1390 نظرات ()

چرا هوای اصفهان هم مثل تهران شد؟

هوای آلوده این روزهای اصفهان، زندگی عادی را تعطیل کرده است. به گفته رییس کل محیط زیست استان اصفهان آلودگی هوا در بدترین شرایط است.

سمیه آخشی: شهروندان اصفهانی در روز های گذشته در حالتی از نگرانی و انتظار برای بازگشت هوای سالم به سر برده اند ولی هر روز خبرها ناشی از این است که وضعیت بدتر شده است و نبود وزش باد نیز شرایط بحران را تشدید کرده است. حالا دیگر اصفهانی ها نیز باید مانند مردم پایتخت عادت کنند که آذر و دی هر سال، با آلودگی هوا دست و پنجه نرم کنند و از سوی دیگر چند روز زندگیشان به حالت تعطیل در بیاید. پایداری هوا که با اینورژن (وارونگی دمایی) همراه است سبب می شود آلودگیها جابه جا نشده و روز به روز بر آلودگی هوا افزوده شود.
شهروندان اصفهانی می گویند وضعیت هوا اصلا مناسب نیست و به سختی می شود در این هوا نفس کشید. گفته شده مراجعات بیماران قلبی وعروقی در این روزها دو برابر شده است

طرح انتقال آب از دریای دریای خزر به یزد

محمدصالح گرامی بازدید : 794 دوشنبه 7 آذر 1390 نظرات ()

ضرورت اجراي طرح انتقال آب از دریای خزر به استان يزد

با توجه به پايين بودن ميزان بارندگي و در نتيجه محدوديت منابع آب سطحي ، تقريباً تمامي آب مورد نياز مصرف استان در بخشهاي مختلف کشاورزي ، شرب و بهداشت و صنعت از منابع آب زيرزميني تامين مي گردد . اتکاي بيش از حد به منابع آب زير زميني و بهره برداري بيش از ظرفيت سبب گرديده که آبخوان دشتهاي عمده با کسري بيلان و در نتيجه افت سطح آب زير زميني روبرو گردد و در حال حاضر اين مناطق از نظر برداشت آب ، ممنوعه يا ممنوعه بحراني بوده و هيچگونه توسعه بهره برداري در آن مقدور نمي باشد با عنايت به اينکه ميزان برداشت از منابع آب زير زميني بيش از مقادير نفوذ بارندگي و يا تغذيه از ساير منابع است ، لذا هيچگونه ارتباط منطقي بين ميزان تغذيه و ميزان برداشت از سفره ها وجود ندارد بطوريکه در حال حاضر ميزان برداشت ساليانه آب در حدود 341 ميليون متر مکعب بيش از ظرفيت مجاز سفره هاي آب زير زميني مي باشد . بدين جهت و در راستاي حفظ موجوديت استان ، جلوگيري از توسعه کوير ، کاهش ميزان مهاجرت و حفاظت از امنيت منطقه و در جهت سياست توسعه پايداري ضروري است نسبت به انتقال آب از ساير حوزه هاي آبريز سياستگذاري نمود . يکي از راههاي مناسب جهت تامين آب بخش شرب و بهداشت  و صنعت و معدن استان که در اکثر قريب به اتفاق دشتها بعلت افت آبدهي چاهها با بحران و خطر جدي مواجه گرديده است انتقال آب از دریای خزر به يزد مي باشد در نتيجه با انتقال آب از دریای خزر به يزد دستيابي به نتايج ذيل قابل حصول خواهد بود :

1-      ايجاد اشتغال و افزايش توليد و در آمد در استان

2-      کنترل و مهار بحرانهاي خشکسالي و اعمال مديريت مصرف

3-      ايجاد پتانسيل بالقوه جهت توسعه آينده استان و گسترش بخشهاي صنعت ، معدن و خدمات

4-      جلوگيري از توسعه کوير ، کاهش ميزان مهاجرت و حفظ شهرها و روستاههاي مرکزي کشور

5-      حفاظت از محيط زيست

خطر زلزله در تهران

محمدصالح گرامی بازدید : 637 دوشنبه 7 آذر 1390 نظرات ()

خطر زلزله در تهران

برای بررسی زلزله تهران باید دو مورد لرزه خیزی شهر تهران و آسیب های وارده بر شهر تهران در اثر زلزله را مورد بررسی قرار داد.
 

۱. زلزله خیزی تهران و گسل های آن :
تهران از كوهپایه های جنوبی البرز آغاز می شود و تا دشت ری امتداد پیدا می كند . در كوهپایه تهران با دو فرونشست و سه رشته بلندی مواجه هستیم :


بلندی ها :
۱. سعادت آباد ، شمیران ، دزاشیب
۲. تپه های امانیه ، الهیه ، قیطریه ، فرماینه
3. طرشت ، عباس آباد


فرونشست های :
۱. اوین ، تجریش ، نیاوران
۲. داوودیه

اعتراض اصفهاني ها به تصميم احمدي نژاد

محمدصالح گرامی بازدید : 713 شنبه 28 آبان 1390 نظرات ()
دوباره خواب سي و سه پل آشفته شد. پس از مدت‌ها تشنگي زاينده رود و بي‌رمقي شهر و افسردگي سي و سه پل، سرانجام هفته گذشته اندکي آب، پايه‌هاي سي و سه پل را خنک کرد و مردم را به وجد آورد. اما اين شادي بسيار زودگذر بود. چرا که درست در همين ايام در جايي غير از اصفهان براي آب اين شهر تصميم گيري شد و احمدي‌نژاد در سفر به شهرکرد، آب اصفهاني‌ها را به چهارمحال و بختياري‌ها وعده داد! «در سفر اخير رئيس‌جمهور به استان چهارمحال و بختياري با نوشته‌هايي که دست مردم بود و فشار برخي از نمايندگان، رئيس‌جمهور در شهرکرد در جمع مردم گفت هرقدر و هر جور که نياز هست براي صنعت و کشاورزي از آب زاينده رود برداشت کنيد! اولويت با شما و بعد استان‌هاي ديگر!» اين روايت «محمدتقي رهبر» نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي از «نحوه تصميم گيري» براي آينده زاينده رود و تعيين سرنوشت شهر و کشاورزي اصفهان است که با تهران امروز در ميان مي‌گذارد.

قلمرو بيابانهاي اقليمي استان اصفهان

محمدصالح گرامی بازدید : 1044 چهارشنبه 27 مهر 1390 نظرات ()

-موقعيت جغرافيائي:

استان اصفهان در محدوده جغرافيائي  31 درجه و 45 دقيقه  تا 34 درجه و 30 دقيقه عرض شمالي و 45 درجه و 9 دقيقه تا 55 درجه و 15 دقيقه طول شرقي با مساحت 105 هزار كيلومتر مربع (حدود 4/6 درصد سطح كل كشور) واقع شده است اين استان از شمال به استانهاي سمنان، قم و از جنوب به استان فارس و از غرب به استانهاي كهكيلويه و بويراحمد و چهار محال بختيار و از شرق به استانهاي خراسان و يزد محدود ميشود. استان اصفهان از لحاظ آب و هوائي بسيار متنوع و بطور كلي از غرب به شرق و از جنوب به شمال رطوبت هوا كاهش و دماي آن افزايش مي يابد . ميزان بارندگي و دماي هوا وابستگي شديدي به ارتفاع محل دارد. بخش اعظم بارندگي در فصول سرد و ميزان كمي از آن در فصول گرم سال ريزش مي كند.

- شناسايي ايستگاههاي هواشناسي:

از تعداد 325 ايستگاه شناسايي شده در سطح استان، پس از پالايش ايستگاههاي واجد آمار ناقص و آن دسته از ايستگاههايي كه بارسازي و تكميل آمار آنها امكان پذير نبود، تعداد 46 ايستگاه براي مطالعات بارش، 36  و 38 ايستگاه براي مطالعات دما و تبخير بكار گرفته شد. لازم بيادآوري است براي كنترل كمي و كيفي، تصحيح موارد مشكوك و اشتباه و بازسازي خلاءهاي آماري پس از بررسي نظري از روشهاي متعارف آماري استفاده شد.

- ميزان بارندگي:

متوسط 20 ساله بارندگي ماهانه و سالانه براي هريك از ايستگاههاي 46 گانه استان محاسبه گرديد.

نقشه شهر تهران براي موبايل با فرمت جاوا

محمدصالح گرامی بازدید : 841 جمعه 8 مهر 1390 نظرات ()

اين برنامه نقشه شهر تهران براي موبايل مي باشد. فرمت برنامه جاوا است و بر روي بيشتر گوشي ها نصب و اجرا مي شود. اين برنامه هم بر روي گوشي هاي سيمبين و هم بر روي گوشي هاي جاوا قابل استفاده است. براي ورود به نقشه کليد 5 را بزنيد. براي زوم کردن 3 و براي زوم منفي از کليد 1 استفاده کنيد. با استفاده از کليدهاي انتخاب مي توانيد از برنامه خارج شويد.

نرم افزار جا بین نسخه شماره 1

محمدصالح گرامی بازدید : 733 جمعه 8 مهر 1390 نظرات ()

الان من در تهران کجا هستم؟

استفاده از این برنامه، کاربر می تواند موقعیت مکانی خود را بر روی نقشه به صورت دقیق مشاهده کرده و آن را به سایر کاربران مورد نظر ارسال کند. به طور مثال یک کاربر پس از مشخص کردن موقعیت مکانی خود بر روی نقشه، آن را به همراه یک پیام متنی به کاربر خاصی از طریق پیام کوتاه ارسال می کند. پس از ارسال، تلفن همراه کاربر گیرنده پیام به صورت خودکار فعال شده و پیام کاربر فرستنده را به همراه موقعیت مکانی او، بر روی نقشه نشان می دهد.

امکانات برنامه:

نقشه کامل شهر تهران
بانک اطلاعات شهر تهران
نیازمندیهای روز تهران
مشخص کردن مکان شما در خیابان های تهران
و .....

نسخه ی جدید نرم افزار جابین منتشر شد. تغییرات این نسخه:

 • افزوده شدن 2500 اطلاعات جدید به نرم افزار
 • مشکل عدم پشتیبانی "من اینجام" در برخی از گوشی ها رفع شد.
 • بهینه شدن نقشه و کاهش حجم و افزایش سرعت لود.
 • رفع مشکل حرکت روی نقشه در برخی گوشی ها
 • امکان ذخیره سازی اماکن مهم
 • امکان افزودن اطلاعات شما از داخل نرم افزار
 • امکان استفاده در گوشی های صفحه لمسی
 • محیط کاربری جدید

امکاناتی که در نسخه های بعدی افزوده خواهد شد:    

 • نیازمندی ها و اطلاعات روز
 • برنامه زمان بندی حرکت قطارها و هواپیما ها
 • جایابی به وسیله GPS
 • و...

گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)

محمدصالح گرامی بازدید : 871 دوشنبه 4 مهر 1390 نظرات ()

کویـر لـوت ، گرم ترین نقطه کره زمین

www.taknaz.ir گرم ترین نقطه روی زمین (عکس)


مناظر طبیعى کویر لوت با ۸۰هزار کیلومترمربع وسعت در جنوب شرق ایران از زیباترین جاذبه هاى گردشگرى به شمار مى رود.

رود شور به عنوان تنها رودخانه دایمى در اعماق کویر لوت جایى که به گفته کارشناسان گرمترین نقطه کره زمین است، جریان دارد. این رود از کوههاى شمال غرب بیرجند سرچشمه مى گیرد و پس از ۲۰۰ کیلومتر مسیر پرپیچ و خم در کویر سرانجام به گود نمک سر یا معدن نمک شهداد مى رسد. آب این رود بسیار شور است و هرچه به چاله مرکزى لوت نزدیکتر مى شود بر اثر گذشتن از بسترهاى شور و نیز تبخیر شدید آب، غلظت املاح در آن به حدى زیاد مى شود که در کناره هاى قسمت پایینى آن کیلومترها اثرى از گیاه دیده نمى شود. در کناره هاى رود شور قبل از رسیدن به معدن نمک به علت بالا رفتن غلظت، بلورهاى زیباى نمک که شکلهاى جذاب هندسى دارند به چشم مى خورد. نمک رود شور قابل استحصال است و در حال حاضر از نمک معدن آن استفاده مى شود.

بیابان های ایران ( علمی و دانستنی )

محمدصالح گرامی بازدید : 1201 دوشنبه 4 مهر 1390 نظرات ()

وسعت بیابان‌های ایران ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار که در ۱۸ استان ایران پراکنده هستند.

کانون‌های بحرانی و فرسایش بادی بیابان‌های ایران نزدیک به ۱۸۹ کانون است.

فعالیت‌های بیابان‌زدایی در ایران از سال ۱۳۴۵ آغاز شده و تا سال ۱۳۸۸ خورشیدی ۲۶ میلیون و یک‌صد هزار هکتار از جنگل‌های دست‌کاشت از گونه‌های مقاوم و متناسب با مناطق خشک در ایران ایجاد شده‌است.

کویر لوت و دشت کویر از بیابان‌های اصلی و بزرگ ایران‌اند.


کویر لوت
کویری است در منطقه جنوب شرقی ایران. این کویر در شمال شرقی شهرستان کرمان قرار دارد. هسته آن گرمترین نقطه کره زمین است
واژه کویرلوت
اصطلات جغرافیایی که تاکنون به این خطه پهناور نسبت داده شده‌است عبارت‌اند از: چاله لوت (چاله لوت در کتاب ژئومرفولوژی کاربردی –بیابان – فرسایش بیابانی – دکتر حسن احمدی معادل پلایا Playa یک واژه اسپانیائی است گرفته شده و به معنی حوضه مرکزی و یا به عنوان چاله داخلی مورد استفاده دارد)، دشت لوت، کویر لوت، بیابان لوت و .... ولی واژه «دشت لوت» در برگیرنده تمامی واژه‌های دیگر است.
موقعیت و شاخص‌های کلی دشت لوت
* دشت لوت محدوده‌ای است بین استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان

* دشت لوت بین دو گسل نهبندان در شرق و نای بند در غرب قرار دارد.

* حد شمالی آن در حد مدار ۳۲ درجه و حد جنوبی در حد مدار ۲۸ درجه .است

* وسعت حوضه آبگیر دشت لوت، حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع (یک دهم مساحت کشور)

* طول آن از شمال به جنوب حدود ۹۰۰ کیلومتر و غرب به شرق حدود ۳۰۰ کیلومتر است

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader