پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

بررسي هاي TRMM پيرامون بارندگي و گردبادهاي گرمسيري در جهان

بررسي هاي TRMM پيرامون بارندگي و گردبادهاي گرمسيري در جهان

از آنجائیکه باران و سیل های آبهای شیریني ناشی از طوفانهای گرمسیری در امریکا، اصلی ترین عامل مرگ و میر در طول سی سال گذشته بوده است، درک بهتر این طوفانها برای تضمین امنیت جامعه ضروریست. مطالعه اخیر که توسط ناسا و بنیاد علوم ملی سرمایه گذاری شده است بینشی در ارتباط با الگوی بارش باران از بادها و طوفانهای گرمسیری در سراسر جهان ارائه می نماید.

   

   محققین درمدرسه علوم هوایی و دریایی روزنستیل دانشگاه میامی، اداره ملی هوایی و اقیانوسی- آزمایشگاه هواشناسی و اقیانوس شناسی اطلس- بخش تحقیقات گرمسیری از اطلاعات ماهواره های (TRMM)

   ناسا برای نشان دادن وضعیت ریزش باران دراندازه های مختلف و در مناطق گوناگون یک طوفان استفاده می کنند. نتایج بدست آمده درشماره ماه جولای ژورنال Monthly Weather Review به چاپ رسیده است.

   

   این نتایج قبلا در مدلی توسعه داده شده در بخش تحقیقات گرمسیری به منظور برآورد تراکم بارش مربوط به گردباد های گرمسیری مورد استفاده قرار گرفته اند. این یافته ها بسیار پراهمیت اند چراکه امکان دارد برای پیشرفت در پیش بینی های بهتر مورد استفاده واقع شوند.

   

   ماهواره های TRMM بهترین اندازه گیری ها را برای تعیین چگونگی و محل ریزش باران در اطراف گردبادهای گرمسیری ارائه می دهند. این به خاطر نزدیکی مدار ماهواره به زمین، که در این صورت می تواند جزئیات بیشتری در باره طوفان بدست آورد، و طراحی آن برای پوشش مناطق گرمسیری می باشد.

     گردباد های گرمسیری شامل بادها گردان به دور مراکزی کم فشار در مناطق گرمسیری اند که می توانند به هر چیزی ازجمله طوفانهای گرمسیری تا طوفانهای درجه 5 (categor 5) تبدیل شوند.

 از 1998 تا 2000، 260TRMM گردباد گرمسیری را در شش حوزه اصلی اقیانوسی مشاهده کرده است. محققین دریافتند که گوناگونی شدت بارندگی و مکان فروریختن سنگینترین بارشها به سرعت باد طوفان، محل و محیط هر حوزه وابسته است.

   

   دانشمندان بر مبنای یک سیستم استاندارد برای طبقه بندی این طوفانها، سه نوع طوفان گرمسیری را مد نظر قرار دادند. طوفانهای گرمسیری سرعت بادی کمتر از 73 مایل در ساعت دارند. گردبادهای درجه 1 و 2 با بادهایی با سرعت 74 تا110 مایل در ساعت همراه هستند و بادهای گردبادهای درجه 3 تا5 بیش از 110 مایل در ساعت سرعت دارند.

   

   مانوئل لانفت (Manuel Lanfat) یکی از محققین دانشگاه میامی و مسوول هدایت این تحقیق گفت: این تحقیق بسیار مهم است چراکه دانش ما در خصوص پراگندگی بارش در نواحی گرمسیری بسیار اندک است و این تحقیق تحولی در دانش ما در باره مسائل مذکور بوجود خواهد آورد. او یکی از دریافت کنندگان کمک هزینه های ناسا برای تحقیقات علوم زمین است.

   

   لانفت افزود بیش از 50 درصد تلفات ناشی از گردبادهای گرمسیری در طول سی یال گذشته در امریکا بخاطر سیلابهای آبهای شیرین بوده است. بنابراین در حال حاضر این مسئله مشکل بزرگی برای انجمن پیش بینی است.

   

   زمانیکه همه طوفانها بایکدیگر تعدیل شوند، شدید ترین بارش ها در فاصله 50 کیلومتری (حدود 31 مایلی) مرکز طوفان بوقوع می پیوندند و بارانهای بسیار پر سرعتی در فاصله 300 تا 400 کیلومتری(حدود 186 تا 250 مایلی) مرکز طوفان مشاهده می شوند.

   

   زمانیکه همه طوفانها بایکدیگر تعدیل شوند و حوزه به حوزه مورد بررسی قرار گیرند، مشاهده می شود که طوفانهای حوزه هند شمالی بارانی ترین و طوفانهای مرکز شرق اقیانوس آرام خشکترین طوفانها هستند. طوفانهای اطلس و غرب آرام میزان باران مشابهی دارند. در ابتدا این مطلب محققان را شگفت زده کرد که از اطلس غربی به بعد طوفانها بزرگتر و احتمالا بارانزا تر می شوند.

   

   محققان همچنین دریافتند که طوفانها منظم نیستند، این بدان معناست که در نواحی مختلف طوفان میزان بارندگی متفاوتی را شاهد هستیم. اگر هر گردباد را از مرکز به چهار قسمت مساوی تقسیم کنیم، و هر کدام را یک ربع بنامیم، در حالت کلی سنگین ترین بارندگی ها در قسمت جلویی ربع ها اتفاق می افتند، اگرچه بارانهای شدید از قسمت جلو-سمت چپ به طرف جلو-سمت راست تغییر می کنند اما بر شدت گردباد گرمسیری افزوده می شود.

   

   طوفانهای گرمسیری نظم کمی دارند در حالیکه گردبادهای قویتر از نظم درون مرکزی بیشتری برخوردارند. در نیمکره جنوبی بارندگی های قویتر در قسمت جلو-سمت چپ مسیر طوفان اتفاق می افتند در حالیکه در نیمکره شمالی بارندگی ها در قسمت جلو-سمت راست هر ربع به اوج خود می رسند.

   

   معمولا دقیق ترین راه اندازه گیری این طوفانها زمانیست که به اندازه کافی به سواحل نزدیک می شوند تا توسط رادارهای NWS و یا باران سنجها اندازه گیری شوند. با فضایی شدن امکانات TRMM محققان می توانند نواحی وسیع تری از اقیانوس را مورد ارزیابی قرار دهند، این همان جائیست که طوفانها اغلب در آنجا قرار دارند.

   

   http://www.nasa.gov/home/hqnews/2004/aug/HQ_04270_TRMM.html

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش