close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

GIS
loading...
آخرین ارسال های انجمن

آموزش جهت و سرعت باد در GIS

علی محمدپور زیدی بازدید : 1669 جمعه 22 ارديبهشت 1396 نظرات ()

با سلام و عرضادب خدمت تمام دوستان عزیز

در این پست سعی شد تا یک آموزش برای تهیه نقشه جهت و سرعت باد در سیستم اطلاعات جغرافیایی به شما دوستان آموزش دهیم امیدوارم مورد پذیرش شما دوستان قرار گیرد.

لینک آموزش

لینک فیلم آموزش

شاخص همبستگی موران و موران محلی

علی محمدپور زیدی بازدید : 890 جمعه 25 تير 1395 نظرات ()

با سلام و وقت بخیر به تما دوستان عزیر

مطالبی در مورد شاخص همبستگی فضایی و موران محلی برای کسب اشنایی بیشتر شما دوستان ارائه شده امیدوارم برای شما دوستان مفید واقع شود.

برای دانلود بر روی لینک کیک فرمایید.

شیپ فایل نقاط زمین لغزش ایران

محمدصالح گرامی بازدید : 553 شنبه 08 اسفند 1394 نظرات ()

دوستاد در این پست می توانند شیپ فایل زمین نقاط مستعد زمین لغزش در ایران را دریافت نمایند.

رمز فایل: www.synopticclimate.ir


منبع:telegram.me/irangeographers

فایل رودخانه ها و دریاچه های ایران(GIS)

محمدصالح گرامی بازدید : 2200 پنجشنبه 22 مرداد 1394 نظرات ()

جهت دانلود فایل رودخانه ها، کانال ها، و دریاچه ها. فایل های مجزا برای خط و ویژگی های منطقه به ادامه مطلب رجوع کنید...


سایت بسیار ارزشمندGIS

علی محمدپور زیدی بازدید : 478 پنجشنبه 15 مرداد 1394 نظرات ()


علاقه مندان میتوانند جهت آموزش و دانلود جزوات در این سایت عضو شده و از امکانات آن استفاده نمایند.

بر روی  لینککلیک نماید


آشنایی با سیستم مختصات و سیستم تصویر

محمدصالح گرامی بازدید : 1432 یکشنبه 19 شهريور 1391 نظرات ()

در این فایل شما با سیتم مختصان و انواع آن و همچنین با سیستم تصویر و نواع مختلف ان شامل مخروطیُ استوانه ای، مرکاتور و .. و کار برد آنها در ایران آشنا خواهید شد.

در قالب یک فایل آموزشی، شما با این مسائل آشنا خواهید شد.


این فایل توسط گروه آموزشی gis4education متشکل از مهدی امینی پوری، امیرحسن فدایی تهرانی، عباس گلی جیرنده و نوشین محب علی تهیه گردیده است.


آنچه در قالب  این فایل خواهید آموخت:

- اجزای gis

- ساختار اطلاعاتی gis

- سیستمهای مختلف مختصات و تصویر

- طبقه بندی سیستم های تصویر

- انواع سیستم های تصویر

- بررسی و مقایسه سیستم های تصویر در ایران

- تعریف ویژگیهای یک سیستم تصویر برای یک لایه اطلاعاتی

نگاهی به «هدی»؛GPS ناشناخته ایرانی+عکس

محمدصالح گرامی بازدید : 793 شنبه 16 ارديبهشت 1391 نظرات ()

در نتیجه ساخت «هدی» ضمن خدمات دهی به تعداد زیادی کاربر، دقت مکانیابی به صورت آنی تا شعاع 30 کیلومتری ایستگاه، بالغ بر چند سانتیمتر و تا شعاع 150 کیلومتری آن در حد یک متر است. این میزان بسیار بالای دقت، هم برای فعالیت های نظامی، امنیتی، پلیسی و هم برای امور غیرنظامی کاملاً کافی است.


کارهای عملی درس نقشه ها و نمودارهای اقلیمی

محمدصالح گرامی بازدید : 1862 پنجشنبه 31 فروردين 1391 نظرات ()

کارهای عملی درس نقشه ها و نمودارهای اقلیمی

 

 

 

     نقشه های و نمودارهای اقلیمی، یکی از مواد و موضوعات درسی رشته جغرافیا به ویژه برای دانشجویان گرایش جغرافیای طبیعی محسوب می شود. این درس شامل دو بخش مباحث نظری و عملی می باشد که بخش عمده آن مربوط به پروژه ها و کارهای عملی می شود. البته موضوعاتی که می توان مطرح کرد می تواند متفاوت باشد ولی عموما فرایند کار به این صورت است که در مرحله اول ابتدا یک ایستگاه هواشناسی انتخاب شده و نمودارهای و مدل های اقلیمی برای شاخص های اقلیمی مربوطه بر طبق آماری که از سایت هواشناسی گرفته می شود، تهیه گشته و به صورت گزارش ارائه می گردد. مرحله دوم اما مربوط به تهیه نقشه های اقلیمی برای کل کشور یا منطقه ای از یک کشور می باشد که از طریق داده های اقلیمی و درنرم افزار ARC gis تهیه می گردد. در پایان نیز گزارش کاملی از همه فعالیتهای صورت گرفته ارائه می گردد.

به طور کلی شاخص های اقلیمی که در این مباحث مورد بررسی قرار می گیرد عبارتنداز:  دما، رطوبت نسبی، میزان بارش، میزان فشار، ساعات آفتابی، سرعت باد، روزهای یخبندان

     با استفاده از آمار هواشناسی برای یک ایستگاه، می توان نمودارهای مربوط به این شاخص ها را ترسیم کرد. این نمودارها شامل نمودارهای دما، فشار، بارش، رطوبت نسبی، نمودار باکس پلات، هایتوگراف، کلیموگرام، آمبرورترمیک، آمبرژه و .. می باشد. باکس پلات نموداری است که 5 شاخص میانگین دما، حداقل و حداکثر دما، حداقل و حداکثر مطلق دما در یک نمودار خطی نمایش می دهد تا نوسانات دمایی به آسانی محاسبه گردد. نمودار آمبروترمیک از ترکیب دو شاخص دما و بارش حاصل می شود و هایتوگراف نیز به همین صورت می باشد و می تواند نوع اقلیم ایستگاه را نمایان سازد. آمبرژه نیز می تواند نوع اقلیم یک ناحبه با ترکیب دما و بارش نشان دهد.

     شاخص هایی که در این بخش باید محاسبه شود متفاوت است ولی به طور کلی شاخص های بیوکلیماتیک انسانی(اولگی) ، بیوکلیماتیک ساختمانی (گیونی)، شاخص سرمایش بادی، شاخص یتزولد، شاخص ترجونگ، شاخص آفتاب و ساختمان می باشد. در ادامه شاخص گلباد نیز برای ایستگاه ها به صورت سالانه و ماهانه محاسبه خواهد شد.تهیه این شاخص ها به وسیله ترکیب پارامترهای مختلف اقلیمی صورت گرفته و دارای مراحل مختلفی است که بیان نحوه تهیه این شاخصها از حوصله این پست خارج می باشد. اما نمونه از این شاخص ها با اطلاعات آماری در اینجا جهت دانلود قرار داده شده است. در پایان نیز نقشه های اقلیمی پارمترهایی چون دما، بارش، روزهای یخبندان، فشار، باد، رطوبت نسبی و آمبرژه برای کل ایستگاه های کشور یا بخشی از آنها تهیه می شود.

 

    در این پست جهت آشنایی با این فرایندها و نمودارها، فایل ها و پروژه هایی نمونه ای در این زمینه اجنام شده، برای دنلود قرار داده شده است. این فایل ها مربوط به کارهای عملی درس نقشه ها و نمودارهای اقلیمی تعدادی از دانشجویان جغرافیای دانشگاه تهران می باشد که در سالهای ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ تهیه شده است. اطلاعات این پروژه ها در موضوعات مختلف دسته بندی و جهت دانلود قرار داده شده است.

 

 ***

معرفی زیر نرم افزار ARC toolbox

محمدصالح گرامی بازدید : 1180 سه شنبه 9 اسفند 1390 نظرات ()
به نام خدا

سلام به همه دوستان و علاقمندان به جغرافیا

 

 

 

معرفی زیر نرم افزار  ARC Toolbox

 

 

      ARC toolbox از مجموعه زیر نرم افزارهای فناوری ARC gis می باشد. این زیرنرم افزار که در داخل نرم افزار ARC gis تعبیه شده است شامل مجموعه ای ابزارهای مفید و موثر برای مدیریت داده ها و لایه ها در gis می باشد. ARC toolbox از سه سطح تشکیل شده است:

 

 

1- جعبه ابزار (toolbox): که بزرگترین سطح ARC toolbox را شامل می شود. ARC toolbox  شامل 18 جعبه ابزار می باشد

2- مجموعه ابزار (tool set): مجموعه ابزارها، بسته هایی هستند که ابزارهایی که فعالیتهای مشترک یا مشابه انجام می دهند را در درون خود قرار می دهند. هر مجموعه ابزار می تواد چندین مجموعه ابزار دیگر را شامل شود. ARC toolbox  حدود 90 مجموعه ابزار را در خود جای داده است. 

۳-۱ -ابزار (tool): ابزار کوچکترین بخش ARC toolbox  است. مجموعه ای از ابزارهای مشابه در داخل یک مجموعه ابزار قرار می گیرند. در این بخش است که فعالیتهای مرتبط با gis مورد پردازش قرار می گیرد.

۳-۲- مدل (model): مدل ابزاری است که توسط ماربر برای پردازش خاصی ساخته می شود. این مدلها نیز در داخل مجموعه ابزار قرار می گیرند

3-3 - اسکریپت (script): ابزارهایی که از طریق برنامه نویسی و کدنویسی حاصل می شوند. در واقع در این بخش می توان یک فرمان را در ARC gis به اجرا درآورد.

 

 

با توجه به سلسله مراتب بالا، زیرنرم افزار ARC toolbox  در مجموع شامل 600 ابزار سیستمی و سفارشی می باشد.

منبع: بانک اشتراک گذاری جغرافیا

لایه های SHP تقسیمات استانی ایران از سال 1351 تاکنون

محمدصالح گرامی بازدید : 3800 سه شنبه 11 بهمن 1390 نظرات ()
به نام خدا

سلام به همه دوستان و علاقمندان به جغرافیا

 

 

 

لایه های SHP تقسیمات استانی ایران از سال 1351 تاکنون

 

 

     تقسیمات سیاسی، یکی از نقشه ها و لایه های اطلاعاتی مهمی است که مورد استفاده قرار می گیرد. این تقسیمات می تواند در حوزه تقسیمات استانی، شهرستانی، بخش، دهستان و روستایی می باشد. تقسیمات سیاسی استانهای ایران در طول تاریخ دستخوش تغییرات مختلف و مهمی شده است. وقوع تحولات تاریخی و رویدادهای سیاسی، هر کدام موجب تغییراتی در مرزهای سیاسی داخلی ایران شده است. این تغییرات، تقسیمات استانی ایران به خوبی دیده می شود. سیاستهای مختلف و متفاوت در دوره قبل از انقلاب و بعد از انقلاب خود عامل مهمی در این تغییرات می باشد.

 

       در این پست، تقسیمات استانی ایران از سال 1351 تا به امروز به صورت لایه های اطلاعاتی و همچنین تصویر و نقشه جهت دانلود قرار داده شده است. تعداد استانهای ایران در سال 1351، 23 استان بود که به 31 استان در سال 1390 افزایش یاقته است. این تغییرات عموما از طریق تقسیم شدن یک استان به چند استان، الحاق یک شهر از یک استان به استان دیگر و عوامل دیگر صورت گرفته است.

منبع : بانک اشتراگ گذاری جغرافیا

نقش سیستم های اطلاعات مکانی (GIS) در زیرساختها ، تصمیم گیری و مدیریت بهینه تأسیسات زیر بنایی صنعت حم

محمدصالح گرامی بازدید : 1079 پنجشنبه 1 دي 1390 نظرات ()
چکیده مقاله :
توسعه استفاده از سیستم های اطلاعات مکانی(gis) در صنعت حمل و نقل ریلی به منظور استفاده بهینه مدیران و تصمیم گیران ضروری می باشد. راه آهن ها که همواره بخش استراتژیک سیستم حمل و نقل هر کشوری را تشکیل می دهند، نقش قابل ملاحظه ای در پشتیبانی اقتصاد سالم هر کشوری را ایفا می کنند، لذا سالیانه در جهان سرمایه گذاری هنگفتی به جهت ساخت و نگهداری این سیستم هزینه می شود. در این راستا به کارگیری صحیح سیستم های اطلاعات مکانی (gis) می تواند صرفه جویی زیادی را از لحاظ اقتصادی برای سازمان ها از جمله راه آهن به همراه داشته باشد. بنابراین ایجاد این سیستم در راه آهن می تواند تصمیم گیری را بهبود بخشد و منابع موجود را به شکل موثرتری در جهت انجام اهداف راه آهن هدایت نماید. با توجه به اینکه خط و زیرسازها، بزرگترین سرمایه راه آهن ها را تشکیل می دهند، لذا مدیریت بهینه بر این منابع توسط این سیستم یکی از اصولی ترین روشهاست که هم اکنون در سایر کشور ها قابل به کارکیری و اجرا می باشد. مدیران ارشد در سازمانها توسط این سیستم می توانند هزینه های تعمیر و نگهداری را ارزیابی نموده و و در جستحوی راه حلی برای کاهش هزینه ها از طریق برنامه های سالانه باشند. این مقاله ضمن بررسی نقش سیستم های اطلاعات مکانی (gis) در بخش زیربنایی خطوط به جهت کاهش هزینه ها ارتباط نزدیکی با بهینه کردن سیستم و نحوه عملکرد مدیریت دارد ، که با کنترل صحیح هزینه ها قابل انجام می باشد و با رعایت حداکثر نظم و برنامه ریزی انجام می گردد. بدین جهت نیاز به وجود سیستم های اطلاعات مکانی (gis) جهت أخذ و مدیریت بهینه اطلاعات ضروری به نظر می رسد. از نتایج بدست آمده در این مقاله می توان به نقش آن در سطح تصمیم گیریهای خرد اشاره نمود. از آنجا که کلیه تأسیسات زیر بنایی در راه آهن به عنوان دارایی و سرمایه راه آهن محسوب شده و از نقطه نظر مکان سرمایه ها که چه هستند و در کجا قرار دارند، همیشه یکی از نواقص مهم در برنامه ریزی ها، بودجه بندی ها و ... مدیریت بهینه در بخش های مختلف راه آهن چه در جهت عملیات تعمیر و نگهداری و چه در خصوص تخصیص هزینه ها در این مواقع به کارگیری سیستم های اطلاعات مکانی (gis) می تواند به عنوان یک سیستم قدرت مند به حمایت و پشتیبانی مدیریت بشتابد.

تعداد صفحات : 2

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader