close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

اطلاعات تکمیلی از زلزله
loading...

اقلیم شناسی سینوپتیک

اطلاعات تکمیلی از زلزله

آخرین ارسال های انجمن

زلزله کرمان در محل تلاقی 3 گسل فعال/ ادامه پس لرزه‌ها در روزهای آینده

محمدصالح گرامی بازدید : 507 سه شنبه 14 آذر 1391 نظرات ()
دکتر مهدی زارع  با اشاره به زلزله روز گذشته کرمان، افزود: این زلزله با بزرگای 4.8 در مقیاس ریشتر رخ داده بود و تا صبح امروز چندین پس لرزه داشته است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله با بیان اینکه تا ساعت 4 صبح امروز 6 پس لرزه بیش از 2.8 رخ داده است، اظهار داشت: در اطراف کانون این زلزله 6 ایستگاه لرزه نگاری در زاهدان، کرمان، قائن، طبس، بندرعباس و اصفهان ایجاد شده است و این زلزله و پس لرزه های آن را ثبت کرده است.

وی با بیان اینکه 11 دقیقه قبل از رخداد اصلی پس لرزه ای با بزرگای 3.2 رخ داده است، ادامه داد: این زلزله در 24 کیلومتری شمال شرق کرمان رخ داده است که در این منطقه چندین روستای نزدیک به هم قرار گرفته است.

زارع با اشاره به گسل مسبب این زلزله توضیح داد: کانون این زلزله در پهنه تلاقی روند گسل کوهبنان با سامانه گسل گلبافت رخ داده است این منطقه کانون تلاقی 3 گسل فعال گلبافت، نایبند و کوهبنان است.

وی با تاکید بر اینکه این کانون منطقه مهمی از نظر تکنوتیکی است که در شمال شرقی کرمان قرار گرفته است و خاطر نشان کرد: کانون این زلزله در نزدیکی پهنه رومرکزی زلزله سیرچ است که در مردادماه سال 1360 زلزله ای با بزرگای 7.1 و زلزله اسفند 83 در داهوئیه زرند با بزرگای 6.5 را تجربه کرده است.

زارع یادآور شد: این منطقه به لحاظ لرزه خیزی بسیار فعال است و با توجه به جمعیت کرمان نیاز است تا در زمینه مقاوم سازی و کاهش خطرات ناشی از زلزله اقدام شود.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی از ادامه پس لرزه ها تا روزها و حتی ماه آینده خبر داد و اظهار داشت: در صورتی که زلزله 4.8 در مقیاس زلزله اصلی باشد این پس لرزه ها به سمتی می رود که بزرگای آن کمتر شود.

فعالیت‌های انسانی زلزله‌ها را مرگبارتر کرده‌اند

محمدصالح گرامی بازدید : 493 پنجشنبه 09 آذر 1391 نظرات ()

تحقیقات نشان می‌دهد فعالیت‌های انسانی مانند برداشت بی‌رویه آبهای زیرزمینی نه‌تنها به وقوع زلزله‌هایی قوی منجر می‌شود بلکه با کشاندن محل وقوع آنها به نزدیکی سطح قدرت تخریبی بیشتری به این زلزله‌های مرگبار خواهد داد.

محبوبه عمیدی: در اثر زلزله‌ای 5.1 ریشتری که اردیبهشت‌ماه سال گذشته لورکا را در جنوب اسپانیا لرزاند، نه نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. محققان می‌گویند این زلزله که در عمق 3 کیلومتری زمین رخ داده، توسط فعالیت‌های انسانی ایجاد شد و نسبت به زمین‌لرزه‌هایی که توسط عوامل طبیعی ایجاد می‌شوند، عمق کمتری داشت. برداشت بی‌رویه ذخایر آب این منطقه که باعث رخ دادن زلزله در سطح شده، قدرت تخریب آن را به مراتب افزایش داد.

جزئیات زلزله امروز در حوالی تهران/ گسل سیاهکوه جوادآباد ورامین را لرزاند

محمدصالح گرامی بازدید : 766 سه شنبه 04 مهر 1391 نظرات ()
معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گسل مسبب زلزله امروز جوادآباد ورامین واقع در استان تهران را گسل سیاهکوه دانست و گفت: این گسل به طول 150 کیلومتر در نزدیکی دریاچه نمک قم قرار دارد.

دکتر مهدی زارع  با اشاره به جزئیات زلزله امروز جواد آباده ورامین در استان تهران، افزود: این زلزله با بزرگای 3.5 در مقیاس ریشتر در عمق 15 کیلومتری زمین رخ داده است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، به گسل مسبب این زلزله اشاره کرد و اظهار داشت: به احتمال زیاد گسل مسبب این زلزله گسل سیاهکوه در شمال شرق قم و جنوب ورامین بوده است.
 
وی با اشاره به جزئیات این گسل یادآور شد: گسل سیاهکوه در شمال فروافتادگی دریاچه نمک قم قرار گرفته حدود 150 کیلومتر طول دارد. پهنه رومرکزی بسیار کم جمعیت است و در 60 کیلومتری جنوب ورامین واقع است.
 
به گزارش خبرنگار مهر، زلزله ای پیش از ظهر امروز در 51 کیلومتری جوادآباد ورامین، 57 کیلومتری گرمسار، 59 کیلومتری پیشوا ورامین و 109 کیلومتری تهران رخ داده است.

گسل زلزله صبح امروز خراسان جنوبی/ زلزله در عمق کم رخ داد

محمدصالح گرامی بازدید : 513 دوشنبه 13 شهريور 1391 نظرات ()
معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با اعلام جزئیات زلزله صبح امروز در خراسان جنوبی، گفت: پیش از این نیز در منطقه مذکور زلزله ای با بزرگای 7.1 ریشتر رخ داده بود.

دکتر مهدی زارع در گفتگو با خبرنگار مهر بزرگای این زلزله را 5.2 در مقیاس ریشتر ذکر کرد و افزود: این زلزله در نزدیکی سربیشه در جنوب آبیز ساعت 4:20 دقیقه صبح امروز یکشنبه 12 شهریورماه در عمق کم رخ داده است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه پیش از این در منطقه مذکور زلزله بزرگ اردکول قائن رخ داده است، اظهار داشت: در روز 20 اردیبهشت سال 76 زمین لرزه ای با بزرگای 7.1 رخ داد و زلزله امروز خراسان جنوبی به نظر می رسد در راستای گسل آبیز باشد.
 
وی با اشاره به اینکه این منطقه لرزه خیزی بالایی دارد، توضیح داد: آخرین زلزله معروف این منطقه زلزله قائنات است که  در سال 76 در این محل رخ داد.
 
زارع با تاکید بر اینکه در این منطقه گسلهای زیادی وجود دارد، خاطر نشان کرد: از جمله گسلهای فعال در این منطقه گسل "بنیاباد" و "دشت بیاض" است.
 
وی گفت: کانون زلزله صبح امروز روند شرقی - غربی دارد.
 
وی گسل آبیز را از دیگر گسلهای منطقه نام برد و یادآور شد: روند این گسل که زلزله امروز و سال 76 را ایجاد کرده است دارای روند شمال غربی- جنوب شرقی است، در شمال این گسل، گسل بنیاباد قرار دارد و زلزله معروف 9 شهریور 47 را موجب شده است. 
 
به گزارش مهر، صبح امروز زمین لرزه ای به بزرگی 5.2 ریشتر حوالی روستای "زهان" در خراسان جنوبی را لرزاند.

نتایج تحقیقات از زلزله تبریز/ تصویر شبکه شتاب نگاری زلزله اهر و ورزقان

محمدصالح گرامی بازدید : 599 یکشنبه 05 شهريور 1391 نظرات ()

دکتر مهدی زارع در نشست تخصصی با ارائه گزارشی از تحقیقات تیمهای پژوهشی این پژوهشگاه از منطقه زلزله زده اهر، ورزقان و هریس افزود: دو زمین لرزه پی در پی یکی در ساعت 16:53 با بزرگای گشتاوری 6.4 در فاصله 23 کیلومتری غرب اهر و دیگری در ساعت 17:04 دقیقه با بزرگای گشتاوری 6.3 در 30 کیلومتری اهر در حدود 50  کیلومتری شمال شرق تبریز رخ داده است.

تصویر شبکه شتاب نگاری در زمان رخ دادن 2 زلزله اهر و ورزقان

تدوین شناسنامه مناطق زلزله زده/ نیاز به جابجایی روستاها در بازسازی

محمدصالح گرامی بازدید : 546 شنبه 04 شهريور 1391 نظرات ()
معاون سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور از تدوین شناسنامه برای مناطق آسیب دیده زلزله اخیر اهر-ورزقان خبر داد و گفت: بر اساس داده های به دست آمده از این تحقیقات 25 درصد از روستاهای آسیب دیده برای بازسازی مجدد نیاز به جابه جایی دارند.

دکتر جلیل قلمقاش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمین لرزه روز 21 مردادماه اهر– ورزقان، افزود: این زمین لرزه بر اثر عملکرد گسل "گوشه داغی" در جنوب شهرهای ورزقان و اهر رخ داده است این گسل به صورت یک پهنه گسلی با عرض تقریبی 200 متر در عرض جاده تبریز- ورزقان نمایان است.

معاون سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور با تاکید بر اینکه در این رخداد دو زمین لرزه اصلی با بزرگای 6 و 6.2 اتفاق افتاده است، اظهار داشت: تا روزهای بعد از زمین لرزه بیش از هزار پس لرزه ثبت شده که بزرگترین آن 5.3 بوده است و تعداد و بزرگای این پس لرزه ها به تدریج کاهش یافته است.

نقشه زمین لرزه 21 مرداد اهر- ورزقان که گسل گوشه داغی مسبب آن بود
 

 
وی با اشاره به میزان تخریب زمین لرزه در منطقه، خاطرنشان کرد: بیش از 150 روستا در منطقه اطراف گسل گوشه داغی بین 20 تا 100 درصد ویران شده اند.

گسل فعال تبریز و فعالیت گسل گوشه داغی
قلمقاش به تحقیقات سازمان زمین شناسی در این منطقه اشاره کرد و یادآور شد: یکی از سوالات مطرح این بود که آیا این فعالیت گسل گوشه داغی باعث فعالیت گسل تبریز خواهد شد یا خیر؟ در این راستا تحقیقات گسترده ای انجام شد و برای اینکه بتوانیم به این سوال به صورت علمی پاسخ دهیم محل روسطحی کانون زمین لرزه های اصلی و پس لرزه های منتشر شده از سوی موسسه ژئوفیزیک بررسی شد و این اطلاعات با داده های مشابهی که از سوی پژوهشگاه بین المللی زلزله، مرکز زلزله شناسی اروپا و مدیترانه  منتشر شده است مقایسه شد.
 
این محقق زمین شناس افزود: برپایه این اطلاعات مشخص شد گسل مسبب زمین لرزه های اخیر در منطقه اهر-ورزقان گسل گوشه داغی بوده است و هیچ کدام از این کانونها با گسل تبریز همپوشانی ندارد.
 
وی با بیان اینکه بر اساس این بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که این زمین لرزه بر اثر جا به جایی گسل گوشه داغی رخ داده است، اضافه کرد: این جابه جایی ربطی به گسل تبریز ندارد هر چند که گسل تبریز از گذشته فعال بوده و جز گسل های فعال محسوب می شود و خطر رخداد زمین لرزه در آن همان قدری است که یک هفته قبل از این زمین لرزه بود.
 
قلمقاش با تاکید بر اینکه گسل تبریز به هر حال لرزه خیز است، افزود: از این رو مردم و مسئولان باید مقاوم سازی و بهینه سازی سازه ها را در اولویت اول قرار دهند چون زمین لرزه مردم را نمی کشد بلکه این سازه های نا مقاوم است که مردم را می کشند.
 
نحوه بازسازی مناطق زمین لرزه زده

معاون سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور با اشاره به تهیه بانک اطلاعات زمین شناسی به عنوان زیرساخت لازم برای بازسازی مناطق زمین لرزه خاطر نشان کرد: در این زمینه گروه های کاری مختلفی در سازمان زمین شناسی تبریز تشکیل شد و از بیش از 150 روستا بازدید شد. در این عملیات برای همه روستا های زیان دیده شناسنامه زمین شناسی تهیه شد.
 
وی ادامه داد: بر اساس داده های میدانی، این مرکز در حال تدوین گزارشی است که به عنوان الگو برای تغییر مکان احتمالی برخی از روستاهای آسیب دیده قرار گیرد تا در آینده در خطر کمتری از بلایای طبیعی قرار داشته باشند.
 
قلمقاش به بیان بخشی از این داده ها پرداخت و یادآور شد: بر این اساس  تقریبا 25 درصد روستا ها از لحاظ زمین شناسی نیاز به جا به جایی دارند. ولی در این زمینه تنها بحث زمین شناسی نیست بلکه توافق اهالی با جا به جایی، نحوه اولویت بندی جا به جایی که مربوط به ارگانهای مجری است نیز مطرح است.

به گفته وی این گزارش در روزهای آینده به استانداری تبریز ارائه خواهد شد.

احتمال ادامه زمین لرزه ها در شیراز/ استانی با 4 گسل فعال

محمدصالح گرامی بازدید : 507 جمعه 03 شهريور 1391 نظرات ()

دکتر مهدی زارع گقت: بزرگای زلزله امروز استان فارس را 3.8 در مقیاس ریشتر دانست و افزود: کانون این زمین لرزه محلی در میان روند گسل "فیروز آباد" و روند گسل "فراشبند" است. این دو روند  به صورت موازی با یکدیگر قرار دارند و کانون زلزله امروز بین این دو روند قرار دارد که در 18 کیلومتری شیراز است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با بیان اینکه این زلزله جزء زلزله های کوچک محصوب می شود، اظهار داشت: با توجه به لرزه خیز بودن منطقه انتظار لرزه خیزی در این حد و بیشتر در آن می رود.
 
وی با اشاره به سابقه لرزه خیزی منطقه خاطر نشان کرد: محل بروز این زلزله محلی است که از اسفند 1372 تا تیر 1373 چندین زمین لرزه در این منطقه رخ داده است و در اردیبهشت 87 زلزله "کره بس" رخ داد که نزدیک این کانون زلزله اتفاق افتاد.

زارع همچنین یادآور شد: این منطقه زلزله هایی با بزرگای بیش از 5 در مقیاس ریشتر را تجربه کرده است.

وی با اشاره به میزان لرزه خیزی استان فارس، خاطر نشان کرد: استان فارس علاوه بر روند شمالی جنوبی گسل فیروز آباد و فراشبند دارای گسل های دیگری چون "کازرون" است که بخشی از این گسل از استان فارس عبور می کند.
 
زارع گسل "لار" را از دیگر گسل های استان فارس دانست و ادامه داد: این گسل با روند روند شرقی- غربی از کنار شهر "قیر و کارزین" عبور می کند. این منطقه محلی است که در فروردین سال 1351 زلزله ای با بزرگای 6.9 در آن رخ داد و تلفات زیادی را بر جای گذاشت.
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با تاکید بر اینکه این زلزله از مهمترین زلزله های 100 سال اخیر در استان فارس است، اضافه کرد: زلزله "کره بس" در اردیبهشت سال 1387 که میان شیراز و کازرون رخ داد دارای تلفات کمی بوده است.
 
وی در خصوص احتمال ادامه روند زمین لرزه در روزهای آینده، توضیح داد: در منطقه زاگرس زلزله ها به صورت فوج گونه است به گونه ای که به جای رخ دادن یک زلزله، یک ردیف از زلزله ها رخ می دهد. پی در پی اتفاق افتادنها به صورت گروهی از زمین لرزه هایی با بزرگای متوسط تا کم است و ممکن است تا روزها لرزه هایی داشته باشیم.
 
زارع با اشاره به زلزله امروز شیراز، اضافه کرد: با توجه به طبیعت لرزه خیزی منطقه زاگرس انتظار می رود که این زمین لرزه با گروهی از زمین لرزه ها همراه باشد.

گسلهای فعال استان گیلان

محمدصالح گرامی بازدید : 976 شنبه 30 ارديبهشت 1391 نظرات ()

گسل های فعال استان گیلان

 

 استان گیلان در قلمرو چین خوردگیهای آلپی قرار دارد و جزء قلمروهای ناپایدار کرة زمین محسوب می‌شود و پوسته جامد در حوضة این سیستم هنوز از نظر حرکات زمین ساخت به مرحله تعادل قطعی نرسیده است و می‌تواند یکی از کانونهای ناپایدار و آسیب‌پذیر به حساب آید. مهمترین گسلهای استان گیلان عبارتند از گسل البرز ، گسل آستارا ، گسل سفیدرود ، گسل قز‌‌ل‌اوزن ، گسلهای میانی البرز غربی و تالش جنوبی و گسلهای بغروداغ

 

سالی پر از خبر زلزله در راه است 1391

محمدصالح گرامی بازدید : 710 جمعه 08 ارديبهشت 1391 نظرات ()

بر اساس آنچه در سال‌های اخیر به ویژه در سال 1390/2011 رخ داده است انتظار می رود در سال 1391/2012 تحولات جدید علمی / فناورانه در حیطه علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله رخ دهد.

- در زمینه توسعه شبکه‌های زلزله شناسی کشورهای منطقه پیرامون ایران به نظر می رسد کشور های پیرامون ما هم در توسعه شبکه‌های لرزه نگاری و هم در ایجاد سامانه های هشدار پیش هنگام با سرعت بیشتری عمل کنند. کشورهایی چون ترکیه، عربستان و پاکستان در سال 1390 رشد خوبی در این زمینه پیدا کردند. در ایران نیز این توسعه شبکه های زلزله شناسی پیگیری خواهد شد ولی با نگاه به اشکالات در تخصیص بودجه و کندی های اداری و اجرایی، روند کند سال 90 احتمالا در سال 91 نیز ادامه خواهد داشت. وجود این شبکه های لرزه نگاری و توسعه آنها به همراه توسعه و تخصصی شدن شبکه های شتابنگاری پایه ثبت داده های لرزه نگاری و فراهم آورنده داده های پایه برای محققان زلزله شناس است. زلزله شناسان ایران با توجه به لرزه خیزی فلات ایران اهمیت بسیاری برای در دسترس بودن و ثبت داده های واقعی قائلند و انتظار می رود در سال 91 با اجرای پروژه های جدید توسعه دستگاههای لرزه نگاری/ شتابنگاری روند توسعه شبکه ها در ایران دگرگون شود.

-

حسگرهای جی.پی.اس برای هشدار آنی زلزله‌های بزرگ

محمدصالح گرامی بازدید : 694 جمعه 08 ارديبهشت 1391 نظرات ()

حسگرهای جی.پی.اس برای هشدار آنی زلزله‌های بزرگ

دانش‌های بنیادی - محققان امیدوارند با استفاده از شبکه‌هایی از حسگرهای فوق دقیق جی.پی.اس که بزرگی زلزله‌ها را بسیار دقیق‌تر ارزیابی می‌کنند، بتوانند تقریبا به صورت آنی وقوع زلزله‌های عظیم را هشدار دهند.

محمود حاج‌زمان: حدود دو هفته پیش که زلزله‌ای به شدت 8.6 ریشتر اقیانوس هند را لرزاند، میلیون‌ها نفر مجبور شدند تا لحظات سخت انتظار را سپری کنند. با توجه به خاطراتی که از زلزله ویرانگر سال 2004 / 1383 بر جای مانده بود، ساکنان محلی از سواحل فرار کردند، بی آنکه بدانند که آیا امواج به سوی آنها می‌آیند یا خیر.
به گزارش نیوساینتیست، سیستمی از حسگرهای فوق دقیق جی.پی.اس که در چندین زلزله و ناحیه مستعد سونامی آزمایش شده‌اند، ممکن است این داستان را به کلی تغییر دهد. به جای سپری کردن دقایق و ساعت‌های سخت انتظار برای اینکه امواج مرگبار به خشکی حمله‌ور شوند، محققان وعده داده‌اند که این سیستم قادر است تا تقریبا به صورت آنی اعلام هشدار کند تا جان و مال مردم را حفظ کند.
شبکه‌های لرزه‌نگاری جهانی فعلی امواج لرزه‌ای را که در سیاره زمین حرکت می‌کنند شناسایی می‌کنند، اما آنها ممکن است در زمین لرزه‌های بزرگ‌تر از 7 ریشتر دچار اشتباه شوند. این امر منجر به دست پایین تخمین زدن قدرت زلزله می‌شود که می‌تواند عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد.
برای تکمیل شبکه‌های لرزه‌نگارها، چندین گروه از محققان شبکه‌هایی از حسگرهای جی.پی.اس زمان واقعی (Real-Time) فراهم کرده‌اند که هر ثانیه موقعیت خودشان را با دقت 5 تا 10 میلی‌متر اندازه‌گیری می‌کند؛ مقداری که بسیار دقیق‌تر از جی.پی.اس‌های مصرفی متداول است. زمانی‌که یک زمین‌لرزه رخ می‌دهد، حسگرها می‌توانند به دقت تعیین کنند که پوسته چقدر جابجا شده است. ریچارد آلن، رییس آزمایشگاه زلزله‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی می‌گوید :«اگر جابجایی‌های استاتیک بزرگی مشاهد شود، درمی‌یابیم که یک زمین‌لرزه بزرگ است

زلزله هشت آملی را مصدوم کرد

محمدصالح گرامی بازدید : 521 پنجشنبه 22 دي 1390 نظرات ()
رئیس بیمارستان 17شهریورآمل گفت: زلزله شامگاه چهارشنبه در مازندران، سبب مصدومیت جزیی هشت نفر از شهروندان شهرستان آمل شد.

شهرام کاشانی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مصدومان به دلیل عدم کنترل آرامش به بیمارستان  سوانح هفده شهریورآمل مراجعه کردند.

وی اضافه کرد: تاکنون هفت  نفر ازاین مصدومان که دچار صدمات سر و بینی و نواحی دیگر بدن شده بودند، پس از درمان سرپایی و جراحی های سرپایی و دارو مرخص شدند.

رئیس بیمارستان17 شهریور آمل ادامه داد: یک مصدوم دیگر به دلیل در رفتگی کتف در این بیمارستان بستری شد.
 
زلزله 4.8 ریشتری شامگاه چهارشنبه در مازندران که کانون اصلی آن مرزیکلای بابل بوده، بسیاری شهرهای مازندران را لرزاند.
 
به گفته مسئولان، این زمین لرزه که دارای چندین پس لرزه بوده خوشبختانه هیچگونه خسارت مادی و جانی بدنبال نداشته است.

شبكه‌هاي لرزه‌نگاري مركز لرزه‌نگاري كشوري

محمدصالح گرامی بازدید : 1061 چهارشنبه 7 دي 1390 نظرات ()
 مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، كار ثبت و تعيين محل زمين‌لرزه‌ها را از سال 1337 (1958 ميلادي)، با احداث اولين ايستگاه لرزه‌نگاري در تهران آغاز كرد. در دهه 1960 ميلادي ايستگاه‌هاي لرزه‌نگاري كشور به 5 ايستگاه آنالوگ نصب شده در شهرهاي تهران، تبريز، مشهد، شيراز و كرمانشاه افزايش يافت. از اين تعداد 3 ايستگاه تبريز، مشهد و شيراز زيرمجموعه شبكه لرزه‌نگاري استاندارد جهاني (WWSSN) بودند.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader