close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

نجوم
loading...
آخرین ارسال های انجمن

پیش‌بینی ناسا درباره تاریکی سه روزه زمین

محمدصالح گرامی بازدید : 4481 یکشنبه 04 آبان 1393 نظرات ()
کارشناسان ناسا می گویند: زمین در روزهای 30 آذر و اول و دوم دی ماه سال جاری ـ 21، 22 و 23 دسامبر ـ در تاریکی ناشی از طوفان های خورشیدی فرو خواهد رفت.

به گزارش ایرنا از ساینس، چارلز بولدن مدیر آژانس فضایی ناسا با تایید این خبر گفت: زمین در این سه روز به دلیل طوفان های خورشیدی در تاریکی فرو خواهد رفت.

طوفان خورشیدی (یا طوفان مغناطیسی) پدیده انفجاری یا فورانی با منشا مغناطیسی در جو خورشید است که به آزاد شدن انرژی های فراوان می انجامد.

به دلیل این پدیده، باد خورشیدی با سرعت و شدت بیشتری می وزد و ذرات باردار پر انرژی روانه منظومه شمسی می شوند که این ذرات به زمین رسیده و با میدان مغناطیسی بر هم کنش داشته و طوفان های خورشیدی را سبب می شوند.

طوفان های خورشیدی باعت تیره شدن روز می شوند گویا شب هنگام فرا رسیده است.

طوفان خورشیدی می تواند باعث قطع شدن سیستم های ارتباطاتی، مختل شدن پروازها، حرکت کشتی ها، عملکرد ماهواره ها و حتی مختل شدن فعالیت فضانوردان و دیگر موارد را در برداشته باشد.

امریکا یکی از کشورهایی است که با بیشترین حجم طوفان های خورشیدی روبرو است و بنا به گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا NOAA بیش از یک هزار و 253 طوفان بین سال های 1991 تا 2010 میلادی در امریکا به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش شدیدترین طوفان خورشیدی متعلق به کارینگتون بوده است.

براساس اعلام ناسا، پیش بینی دقیق اتفاقاتی که در این سه روز به وقوع خواهند پیوست بسیار دشوار است و نمی توان پیش بینی دقیقی را برای فعالیت های خورشیدی اعلام کرد.

کارشناسان می گویند که هر پدیده انفجاری یا فورانی با منشاء مغناطیسی که در جو خورشید رخ می­ دهد و به آزاد شدن انرژی فراوان می­ انجامد طوفان خورشیدی یا طوفان مغناطیسی نامیده می­ شود.

با این تعریف اتفاقات مختلف مانند زبانه­ های پرانرژی، شراره­ ها، فوران­ های تاجی و باد خورشیدی همگی به­ نوعی طوفان خورشیدی محسوب می شود.

شدیدترین نمونه­ ی ثبت ­شده ­ این طوفان‎­ها در سال 1859/1238 رخ داد. در آن پدیده که به طوفان کارینگتون معروف شد، چنان سیل عظیمی از ذرات روانه ­ مغناط ­ کره ­ زمین شد که شفق قطبی حاصل از آن از نزدیکی عرض ­های استوایی نیز قابل مشاهده بود.

پیامدهای طوفان خورشیدی می تواند شامل تاثیر بر سیستم­ های ارتباط مخابراتی، موقعیت­ یابی و ناوبری و بر عملکرد ماهواره­ های اطراف زمین باشد.

همچنین طوفان های خورشیدی برای فضانوردان یا موجودات زنده خطرناک است چراکه ارتباطات رادیویی که با استفاده از لایه­ ی یونوسفر اطراف زمین برقرار می­ شود به­ راحتی در اثر وقوع طوفان خورشیدی دچار اختلال می ­شود.

افزایش شدت تابش ­های خورشید در محدوده ­ی پرتوهای پرانرژی اثرات منفی بر سلامتی انسان از دیگر مضرات تابش های خورشیدی محسوب می شود.

برترین تصاویر نجومی سال 2014 تا کنون

محمدصالح گرامی بازدید : 4403 شنبه 05 مهر 1393 نظرات ()
مهر: رصدخانه سلطنتی گرینویچ  Royal Observatory, Greenwich را می توان جزو مشهورترین رصد خانه های بین المللی دنیا به شمار آورد. از فعالیت های این رصدخانه می توان به انتشار تقویم های نجومی یا برگزاری نمایشگاه ها و رقابت های مختلف اشاره کرد. امسال نیز همانند سال های گذشته، تصاویر و عکس های برتر در نمایشگاه سالانه ای در این رصدخانه در معرض بازدید عموم قرار می گیرند. نمایش تصاویر خیره کننده ای از آسمان، منظومه شمسی و ... چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. 

برترین تصاویر فضایی هفته: از رنگین‌کمان کهکشانی تا فانوس سبز خورشید

علی محمدپور زیدی بازدید : 504 دوشنبه 10 تير 1392 نظرات ()

بهترین عکس‌های فضایی چند روز اخیر را با ما مرور کنید: از رنگین‌کمان کهکشانی و سه‌گانه ماه گرفته، تا فانوس سبز خورشید و دنباله دود ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های کلرادو.

به لیک زیر مراجع کنید

http://khabaronline.ir/detail/301125/science/astronomyhttp://khabaronline.ir/detail/301125/science/astronomy

منبع خبر انلاین.

تصویر نفس‌گیر طلوع در افق زمین از فضا

محمدصالح گرامی بازدید : 481 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392 نظرات ()

 این تصویر خیره کننده توسط کریس هدفیلد فضانورد کانادایی مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی ثبت شده است.این تصویر برفراز جنوب غربی آمریکا گرفته شده و یکی از جدیدترین تصاویری است که وی به زمین ارسال کرده است.

کشف منشا احتمالی آب بر روی ماه

محمدصالح گرامی بازدید : 444 چهارشنبه 26 مهر 1391 نظرات ()

یافته های محققان دانشگاه میشیگان حاکی از آن است که یخ درون سایه های مداوم دهانه های آتشفشانی قطبی بر روی ماه که گاهی اوقات به آن تله های سرد می گویند می تواند حاوی اتم های هیدروژن باشد که از بادهای خورشیدی نشات گرفته است.

مدل های تئوری از ثبات آب ماه که تاریخ آن به اواخر دهه 1970 باز می گردد حاکی از آن است که یونهای هیدروژن(پروتون ها) ناشی از بادهای خورشیدی می توانند با اکسیژن سطح ماه برای تشکیل آب و ترکیبات مرتبط موسوم به هیدروکسیل ها که حاوی یک اتم هیدروژن و یک اتک اکسیژن و موسوم به OHهستند ترکیب شوند. 

این مطالعات نشان می دهد که ترکیب آب به صورت هیدروکسیل در مواد ماه رایج است، اما این ترکیب از آب مایع یا یخ نیست که به راحتی به عنوان از آن در پایگاه های سرنشین دار آینده استفاده کرد.

این به آن معناست که آب احتمالا بر روی عطارد و سیارک هایی مانند وستا و اروس در منظومه شمسی مان نیز وجود دارد. 

این اجسام سیاره ای محیط های بسیار متفاوتی دارند اما تمامی آنها قابلیت تولید آب را دارند. طی پنج سال گذشته رصد های فضاپیما و بررسی های آزمایشگاهی جدید آپولو از نمونه های ماه اعتقادات بلند مدت از خشک بودن ماه را تغییر داده است.

در سال 2009 ماهواره رصد و حسگر دهانه های آتشفشانی ماه، مشاهده کرد دهانه یکی از آتشفشانهای ماه به طور دائم موادی را بیرون می دهد که به طور شگفت انگیزی غنی از آب منجمد است.

آب و ترکیبات مرتبط، همچنین در سنگفرش ماه - لایه از پودر و تکه های سنگی که سطح ماه را می پوشاند- تشخیص داده شده است.

با این حال هنوز منشا آب سطح ماه مشخص نیست.

آموزش نجوم

najva بازدید : 516 دوشنبه 10 مهر 1391 نظرات ()

قسمت اول

آشنایی با جهان

دوستان خوب سلام! همانطور كه بهتون قول داده بودیم مي خواهيم همگي باهم به يك سفر فضايي بريم.وسايلهاتون روجمع کنید. با مامان و بابا، خواهر و برادرتون خداحافظي کنید و به خانواده هاتون بگيد اگه بهمون خوش گذشت دفعه ديگه اونارو هم با خودمون مي بريم.

خوب حالا زود باشيد، موتور سفينه گرم شده بايد حركت كنيم. حالا همگي رو صندلي هاتون بنشينيد، كمربندهاتون رو ببنديد! يك نفس عميق بكشيدتا همگي باهم به يك سفرخيالي بريم تا همسايه هاي آسموني مان را بشناسيم.آماده ايد؟؟؟ با شمارش معكوس سفينه مون مي ره به آسمون 3 ، 2 ، 1

بچه ها چطوريد؟ حالتون كه بد نشد، سرعتمون براي خروج از جو زيادبود.

چيه؟ تعجب كرديد! چقدر قشنگه فضا آره؟

بچه ها ما وقت زيادي نداريم خوب مگه يادتون رفته به خانواده هامون قول داديم چند ساعت ديگه برمي گرديم.حالا بايد حركت كنيم و چیزهایی که در آسمان هست را بشناسيم.

بچه هاي خوب ما نمي تونيم سفينه ها و فضاپيماهارو برهمه سياره هاي منظومه شمسي فرود بياوريم .

مي گوئيد چرا؟

خوب معلومه، براي اينكه بعضي از سيارات بسيار داغ و بعضي ديگه شون خشكي ندارند كه برآنها فرود بيائيم. ولی ناراحت نشيد، ما مي توانيم برماه هاي اين سيارات فرود بيائيم و از آنجا سيارات را نگاه كنيم. اگه ما سفربه ماه هاي منظومه شمسي را آغاز كنيم منظرة بسيار جالبي از سيارات و ماههاي آنهارا خواهيم يافت.

عزيزان مي دونيدآلان بايد به كدوم سمت برويم ؟؟؟ بله ! الان مي رويم به سمت سیاره تیر یا عطارد، مي دونيد چرا؟ خوب همينطور كه حركت مي كنيم بهتون مي گیم : مسافرت به سياره ها روبايد از سياره عطارد شروع كنيم. در ميان خانواده سياره هاي منظومه شمسي ما، عطارد نزديكترين سياره به خورشيد است. ستاره شناسان مي گويند كه هيچ ماهي در نزديكي عطارد يافت نمي شود، اما ما مي تونيم براي پيدا كردن ماه آن به اطراف آن نگاهي بيندازيم.وقتي مطمئن شديم هيچ ماهي وجود نداره، اونوقت به اطراف اين سياره پرواز مي كنيم و از سفينه مون اين سياره رو نگاه مي كنيم. عطارد،‌كوچكترين سياره منظومه شمسي است و اندازه آن از نصف اندازه زمين كوچكتر است. ما از سفينه مون مي تونيم سطح صخره اي و حفره اي عطارد را ببينيم اگر انسان جرأت بكند كه بر سطح عطارد قدم بگذارد، مانند اين است كه روي استخوانهاي پوسيده يك دنياي مرده راه مي رود. در عطارد هوايي وجود نداره و سطح آن خشك است. سطح عطارد به هنگام روز در زير نور خورشيد سرخ مي شود در حالي كه شب هنگام عطارد از سردترين نقاط روي زمين نيز سردتر است. و چون عطارد به خورشيد بسيار نزديكه، قسمتي از آن كه در برابر خورشيد قرار داره بسيار داغتر از اجاقي كه ما در خانه هامون داريم و قسمت ديگر عطارد كه خورشيد برآن نمي تابد، بسيار سرد است. عطارد در مدت 88 روز به دور خورشيد مي گردد كه يكسال آن به حساب مي آيد.

هر گونه حيات در عطارد غير ممكن است و هر موجودي به وسيله گرماي وحشتناك از بين مي ره. بچه هاي عزيز فكرمي كنيد كه سياره عطارد جاي مناسبي براي مسافرت باشه؟ خوب همسفران فضاي ما، بهتر از سياره عطارد دور شويم و به سمت سياره ناهید یا زهره كه تقريباً‌هم اندازه زمين است و از لحاظ اندازه و مواد تشكيل دهنده جفتهاي تقريباً يكساني هستند. سياره زهره، مثل عطارد ما ه (‌يا قمر ) نداره كه برآن فرود بيائيم، عيبي نداره بچه ها،‌ما مي تواز داخل سفينه مون كه با اون در فضا سفر مي كنيم به زهره نگاه كنيم . ما حتي مي تونيم از سفينه مون خارج بشيم و به حالت شنا ور در فضا عكسهايي از زهره بگيريم. وقتي زهره به زمين ما خيلي نزديك ميشه به اندازه اي روشنه كه حتي در نور روز هم قابل مشاهده است. زهره داراي درخشش زيادي است. و يك سال زهره 225 روز است و رشد گياهي هرگز در زهره اتفاق نمي افتد . سطح سياره زهره،‌هميشه از ابرهاي متراكم پوشيده است. هواي آن نيز غليظ و پراز گازهاي سمي است . سطح آن به اندازه اي داغ كه اگر بر آن فرود بيائيم دوستان خوب كفشهاي قشنگه شمارو مي سوزونه، حالا آيا با اين وضعيت باز هم مي خواهيد كه برسياره زهره فرود بيائيم؟پس بهتر ه هر چه زودتر از اطراف سياره زهره دور شويم و به سياره بعدي برويم بچه ها نگاه كنيد، ببينيد، اين سياره رو مي شناسيد؟ آفرين آفرين اين سياره خود ما زمينه. چقدر جذاب و زيباست. همسفران قشنگ من، با دور شدن از خورشيد، سياره بعدي را كه مي تونيم ببينيم، سياره خود ما، زمين است. ما مي تونيم مثل فضانوردان برماه زمين فرود بياييم و با پوشيدن لباس مخصوص فضانوردي، سفينه مون رو ترك كنيم و حفره ها و كوههاي ماه را جستجو كنيم. در ماه زمين ، آب يا هوا و يا صداي كه قابل شنيدن باشه وجود نداره. هيچ گياهي در ماه رشد نمي كنه. ماه زمين، مثل بيابان خشك، شني و بي حاصل است. زمين را مي توانيم از كره ماه نظاره كنيم . زمين، از عطارد و زهره بزرگتر است و كاملاًهم با آنها تفاوت دارد. مي دونيم كه زمين ،‌سرشار از هوا و آب است. كره زمين، براي جانوران و گياهاني كه بر آن زندگي مي كنند، چندان گرم يا سرد نيست، بلكه نسبتاً‌ مناسبه.

زمين همينطور كه ميدونيد. يكسال آن 365 روز است.بجز اينها عزيزان فضايي،‌آيا مي تونيد بگوييد كه چه چيز ديگه اي باعث شده كه زمين سياره ما،‌مكان مناسبي براي زندگي كردن باشه ؟‌

خوب، خسته كه نشديد، دوست داريد به سمت اون سياره سرخ رنگ برويم.مي دونيد اسم اون سياره چيه ؟ آفرين ! درسته اسم اون سياره سرخ رنگه قشنگ مريخه.

سياره مريخ دراطرافش 2 ماه (و يا قمر) درگردشند.اون 2ماه كوچكترين ماههاي منظومه شمسي بشمارمي روند. قطريكي ازآنها فقط 8 كيلو متراست و قطر دومي،‌دو برابر قطر اولي است. اين ماهها مثل توپ گرد نيستند، بلكه ناهموار و داراي برآندگيهاي سنگي هستند درست مثل دوتا سيب زميني كج و كوله در آشپزخانه خونه هامون.

چون ماههايي كه به دور مريخ در گردش هستند، هوا ندارند. پس براي فرود آمدن درهر كدام از اين ماهها ، همگي يمان به لباس فضانوردي نياز داريم . ولي براي پايين آمدن از فضاپيما به سطح ماه ، ديگر به نردبان نيازي نداريم . زيرا همينكه از سفينه خارج شويم به آرامي بر سطح ماه خواهيم نشست. وقتي كه از كاوش در سطح ماه كوچك مريخ خسته شديم مي تونيم در گوشه اي بنشينيم و از آنجا گردش مريخ را در زير پايمان تماشا كنيم . بزرگي مريخ در حدود نصف زمين است . سطح مريخ بيابان خشكي است كه از كوههاو حفره هايي مانند كوههاو حفره هاي كه سطح ماه ، زمين است تشكيل يافته است. از آنجا كه مريخ ، نسبت به زمين،‌از خورشيد دورتر است ، دماي آن به هنگام روز ،‌به زير صفر درجه مي رسدو شب هنگام نيز به مراتب سردتر مي شود. هواي مريخ بسيار رقيق است و اكسيژن كافي براين زندگي انسان در آن موجود نيست. شايد گياهان ساده اي در مريخ هستي داشته باشند ، ولي تا كنون وجود هيچ گونه جانداري در آن ثابت نشده است. احتمالاً مريخ تنها سياره منظومه شمسي است كه مي تونيم بر آن فرود بياسسم و آن رو كاوش كنيم . پس بايد لباس فضانوردي گرم بپوشيم و غذا و هوا و آب زيادي به همراه خود ببريم ، يكسال مريخ 687 روزاست. مريخ بسيار كوچكتر از زمين است اما هنگامي كه نزديكترين و ضعيت نسبت به ما قرار مي گيرد با رنگ قرمز روشن مي درخشد. در افسانه هاي روي ،مريخ خداي جنگ لقب گرفته است.

بچه ها جون مريخ ، سياره سرخ را كاوش كرديم آماده باشيد تا به سياره بعدي برويم . يك لحظه صبر كنيد . بچه ها صداها رو مي شنويد از گيرنده هاي زميني داره يه صداهاي مياد. صداي مامان و باباهاتون رو مي شنويد. دارند صدامون مي كنند. واي چقدر دير شده ما قول داده بوديم زودبرگرديم، ناراحت نباشيد الان خيلي زود میرسیم به سياره خودمون زمين و دوباره وقتي شام رو خورديم و خوابيديم و فردا شد، دوباره آماده باشيد تا به سياره هاي بعدي برويم. همسفران خوب و مهربون، به ما كه حسابي خوش گذشت اميدوارم كه به همة شما هم اين سفر فضايي و خيالي خوش گذشته باشه اگر دوست داريد ادامه اين سفر را برويم خودتون رو آماده كنيد. منتظر باشيد . اين دفعه شايد سفينه مون بزرگتر باشه اون وقت مي تونيم دوستان ديگه و پدر و مادر هامون رو هم با خودمون ببريم .


شگفتي دانشمندان از گرماي مطبوع تابستاني مريخ

علی محمدپور زیدی بازدید : 509 یکشنبه 09 مهر 1391 نظرات ()

جديدترين گزارش‌هاي هواشناسي به دست آمده از كاوشگر مريخي «كنجكاوي» نشان‌دهنده دماي بسيار معتدل اين سياره در طول روز بوده كه باعث شگفتگي و هيجان دانشمندان شده است.

چشم‌انداز زیبای آسمان قطب جنوب زمین

علی محمدپور زیدی بازدید : 543 سه شنبه 04 مهر 1391 نظرات ()
پژوهشگران رصدخانه جنوبی اروپا که به پایگاه کنکوردیا در جنوبگان سفر کرده بودند، این نمای زیبا را از آسمان جنوبی، ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک و ستارگان درخشان آسمان جنوبی را در کنار آذرگویی درخشان ثبت کردند.

ایستگاه کنکوردیا در ارتفاع 3233 متری سطح دریا و در فاصله 1670 کیلومتری از قطب جنوب واقع شده و در زمان ثبت این تصویر (8 سپتامبر / 18 شهریور) در شب شش‌ماهه قطبی و دمای 70 درجه سانتی‌گراد زیر صفر قرار داشت. آسمان این منطقه یکی از بکرترین آسمان‌های زمین است و اگر شرایط آب‌وهوایی سخت این منطقه و عدم دسترسی به آسمان نیم‎کره شمالی نبود، یک از بهترین نامزدها برای احداث رصدخانه‌های بزرگ زمین به شمار می‎آمد.برای دیدن عکس روی آدرس زیر کلیک کنید.http://http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/31-6-1391/IMAGE63483843261063481

منبع خبر انلاین

شب نشینی ماه با سیاره زحل و ستاره سماک اعزل

mohammad بازدید : 488 سه شنبه 28 شهريور 1391 نظرات ()

شامگاه  سه شنبه 28 شهریورماه پدیده مقارنه ماه با سیاره زحل و ستاره سماک اعزل رخ خواهد داد و این سه جرم آسمانی به نزدیکترین فاصله خود با یکدیگر می رسند.

این پدیده در ساعت 19:30 ماه در نزدیکی سیاره زحل و ستاره سماک اعزل رخ خواهد داد.
 
وضعیت قرار گرفتن ماه، سیاره زحل و ستاره سماک اعزل در شامگاه  28 شهریور

ستاره سماک، ستاره پرنور صورت فلکی سنبله و پانزدهمین ستاره پرنور آسمان است که حدود 280 سال نوری از زمین فاصله دارد. اگر کمانی که از صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) آغاز می‌شود و به نگهبان شمال (سماک رامح) می‌رسد را ادامه دهید به ستاره نورانی سماک اعزل می‌رسید.
 
این رویداد در صورت فلکی سنبله به وقوع خواهد پیوست. در این پدیده فاصله ماه با هریک از این دو جرم آسمانی در حدود 5 درجه و 45 دقیقه قوس خواهد بود.

دستورالعمل تهیه نقره در فضا/ چرا نقره در زمین بیشتر از طلا است

محمدصالح گرامی بازدید : 532 دوشنبه 20 شهريور 1391 نظرات ()
ستاره شناسان از مدتها قبل می دانستند که فلزهای زمینی چون طلا و نقره در انفجارهای نواخترها تشکیل شده‌اند، اما ماهیت دقیق این فلزات در هاله ای از ابهام بود، اکنون یک تحقیق جدید دستور العمل منحصر به فردی را برای تهیه نقره در فضا شناسایی کرده است.

 درحالی که اکثر عناصر سبک چون هیدروژن و هلیوم در انفجار بزرگ شکل گرفته اند، عناصر سنگینتر چون کربن و اکسیژن در ستاره ها از طریق گداخت هسته ای تشکیل شده اند.

فلزهای سنگین کمیابی چون  طلا و نقره برای تشکیل شدن نیاز به فضای شدید ستاره ای دارند و تنها در طول انفجار ستاره های بسیار بزرگ یا نواخترها مشاهده می شوند.

کامیلا هانسن از ستاره شناسان دانشگاه هیدلبرگ در آلمان گفت: وقتی که این غولهای ستاره ای می میرند و منفجر می شوند، مواد جدیدی را با فشار به فضا وارد می کنند که تحقیقات نشان می دهد این امر ماهیت اکثر فلزات سنگین روی زمین است.

تیم هانسن برای اینکه به طور جزئی به چگونگی تولید شدن نقره اشاره کنند، از روش مدلهای رایانه ای و همچنین مشاهده بیش از 70 ستاره بزرگ استفاده کردند.

براساس اظهارات هانسن به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی، این تیم طول موج های نور را برای تشخیص عناصر شیمیایی تشکیل دهنده ستاره ها مورد تحلیل قرار داد، میزان هر عنصر ارتباط مستقیمی با قدرت خطوط طیفی دارند که این امر نیز به میزان داغ بودن ستاره مربوط می شود.

محققان نتیجه گیری کردند که تولید نقره در ستاره هایی که از ابعاد چندان بزرگی برخوردار نیستند شکل می گیرد و تولید طلا در ستاره های بسیار بزرگ شکل می گیرد، اما این امر از طریق نوع کاملا متفاوتی از گداخت هسته ای صورت می گیرد که از آن با عنوان فرآیند r ضعیف یاد می شود.

این کشف موجب می شد که این گروه تحقیقاتی محدودیتی برای فلزاتی قائل شوند که انواع خاصی از نواخترها می توانند ایجاد کنند.

ستاره هایی که هشت تا ده برابر خورشید هستند ممکن است در پایان عمر خود به عنوان نواخترهایی با جرم کم عمل کنند و عناصری چون پالادیوم و نقره تولید کند اما نمی تواند عناصر سنگینتری را ایجاد کند.

براساس اظهارات این محقق، این ناهماهنگی کیهانی نشان می دهد که چرا نقره روی زمین فراوان تر از طلا است.

این مطالعه نقره ستاره ای در شماره سپتامبر مجله ستاره شناسی و فیزیک نجومی منتشر شده است.

خورشید گردترین جسم کیهانی است

محمدصالح گرامی بازدید : 545 شنبه 04 شهريور 1391 نظرات ()
نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خورشید گردترین جسم کیهانی است که تاکنون مورد مطالعه و اندازه‌گیری قرار گرفته است.

 تفاوت میان عریض ترین و باریک ترین قطر خورشید کمتر از عرض یک تار موی انسان است.

خورشید در تصویر رصدخانه هلیوسفری و خورشیدی در طی یک کسوف

 با اندازه گیریهای صورت گرفته مشخص شده است که خورشید گردترین جسمی است که تاکنون اندازه گیری شده و این امر موجب شگفتی دانشمندان را فراهم کرده است.

خورشید یکی از ستارگان کهکشان راه شیری و تنها ستاره منظومه خورشیدی است که در مرکز آن قرار گرفته این جسم کیهانی یک کره کامل است که از پلاسمای داغ ساخته شده ‌است و در میانه آن میدان مغناطیسی برقرار است.

خورشید فاقد سطح جامد است و پیشتر تصور می شد که حرکت وضعی آن اندکی سطح جامد فراهم می کند، اما اندازه گیریهای جدید نشان می دهد که این سطح صاف حتی کوچکتر از چیزی است که پیش بینی شده است.

اگر خورشید را یک توپ به قطر یک متر در نظر بگیریم، اندازه خط استوایی آن 17 هزارهزارم یک متر بزرگتر از اندازه قطبهای آن خواهد بود.

دانشمندان برای این تحقیق اطلاعات رصدخانه دینامیک خورشیدی را مورد بررسی قرار داده اند آنها پیشتر تصور می کردند که شکل خورشید در چرخشهای آن متفاوت است اما تحقیقات جدید نشان می دهد که شکل تنها ستاره منظومه شمسی کاملا ثابت است.

دکتر جف کوهن از دانشگاه هاوایی به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی اظهار داشت: طی سالها ما اعتقاد داشتیم که اندازه های ما به ما می گوید که اندازه های خورشید تغییر می کند اما این نتایج چیز دیگری را نشان می دهد.

محققان تصور می کردند که  خورشید اندکی مسطح باشد چرا که هیچ سطح جامدی ندارد

اکنون دانشمندان اعتقاد دارند که درحالیکه همه چیز در خورشید در گردش 11 ساله آن تغییر می کند، اما شکل آن بدون تغییر باقی می ماند.

نیروهای خورشیدی زیر سطحی چون مغناطیسم و تلاطم ممکن است درمقایسه با تصورات پیشین، تأثیر قدرتمند تری روی شکل خورشید بگذارد.

نتایج این تحقیقات در مجله ساینس اکسپرس به عنوان نسخه آنلاین مجله ساینس منتشر شده است.

امروز زمین و خورشید به همراه نپتون در یک خط قرار می گیرند

محمدصالح گرامی بازدید : 495 شنبه 04 شهريور 1391 نظرات ()

بعد از ظهر امروز جمعه 3 شهریورماه سیاره نیتون به حالت مقابله با خورشید می رسد. مقابله زمانی است که جدایی زاویه ای دو جسم در آسمان حدود 180 درجه باشد.

این پدیده در ساعت 16:40 دقیقه امروز 3 شهریور ماه رخ خواهد داد و در این زمان سیاره نپتون به حالت مقابله خواهد رسید. به این معنا که در این پدیده زمین میان خورشید و سیاره نپتون قرار خواهد گرفت.
 
نپتون آخرین سیاره منظومه شمسی است. معمولا همه این سیاره را به رنگ آبی می شناسد و علت آن  وجود گاز متان در جو نپتون است که رنگ سرخ را جذب کرده و آبی حاصل از طیف نوری خورشید را بازمی تاباند.
 
قدر ظاهری (درخشندگی) سیاره نپتون در زمان مقابله و هنگام شب در حدود 7/82 درصد خواهد بود.

10 نشانه برای وجود همسایگان فضایی

محمدصالح گرامی بازدید : 604 دوشنبه 26 تير 1391 نظرات ()
بخش علمی سایت ‌ام.‌اس‌.ان اخیراً گزارشی تصویری را با عنوان "10 نشانه برای وجود حیات در فضا" منتشر کرد.

در این گزارش 10 دستاورد علمی که می‌توانند شواهدی مبنی بر وجود حیات و یا انواعی از آن در فضای لایتناهی پیرامون کره زمین باشند معرفی شده است.

1ـ سیگنال‌هایی از منبع مرموز

دانشمندان در سال 2004، منطقه‌ای را در آسمان مورد بررسی قرار دادند که همواره سیگنال‌های رادیویی مرموزی را ساطع می‌کرد. این سیگنال‌ها که توسط برخی واحدهای رادیویی در زمین دریافت شدند، می‌توانستند نشانه‌ای از یک حیات فرازمینی باشند که تلاش می‌کند تا با زمینی‌ها ارتباط برقرار کند.

2ـ خواهران زمین

دانشمندان از سال 2001 تاکنون بررسی مجدد یک تئوری را آغاز کرده‌اند که اثبات می‌کند کهکشان راه شیری به غیر از کره زمین میزبان صدها هزار سیاره دیگری است که می‌توانند از "حیات" میزبانی کنند.

راز انفجارهای یک میلیون ساله راه شیری/ توضیحی برای حباب‌های کهکشان

محمدصالح گرامی بازدید : 486 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات ()

دو پرتو نور غول آسا یک میلیون سال پیش مرکز راه شیری را منفجر کرد، پرتوهایی که انرژی آنها قدرتمندتر از انرژی یک حفره سیاه بوده و توانایی بلعیدن جرمی را دارد که 10 هزار برابر خورشید ما است.آغاز گذر زهره از آسمان ایران/ هشدار رصدی برای جلوگیری از نابینایی

محمدصالح گرامی بازدید : 600 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات ()
دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران از آغاز گذر سیاره زهره از مقابل خورشید خبر داد و گفت: رصد این پدیده به صورت مستقیم منجر به نابینایی های دایمی و موقتی می شود.

می‌دانید چند سنگ آسمانی زمین را تهدید می‌کنند؟

محمدصالح گرامی بازدید : 598 چهارشنبه 03 خرداد 1391 نظرات ()


نجوم - کارشناسان ناسا با تحلیل تصاویر ارسالی فضاپیمای وایز اعلام کرده‌اند حدود 4700 سیارک بالقوه خطرناک در اطراف زمین وجود دارند که می‌توانند با برخورد به سطح زمین، فاجعه‌ای به بار بیاورند.

سیارک‌های بالقوه خطرناک که PHA (مخفف عبارت potentially hazardous asteroids) نیز نامیده می‌شوند، صخره‌هایی سرگردان در منظومه شمسی هستند که در حرکت مداری خود به فاصله نزدیک‌تر از 8 میلیون کیلومتری از زمین می‌رسند (فاصله متوسط زمین تا ماه چهارصدهزار کیلومتر است) و آن‌قدر بزرگ هستند که بتوانند سالم از جو زمین عبور کنند و در برخورد با سطح زمین، به مناطق وسیعی از زمین آسیب وارد کنند.
فضاپیمای وایز که از زمستان 2011 / 1389 به رصد آسمان در نور فروسرخ مشغول است، می‌تواند تابش حرارتی سیارک‌ها را تشخیص دهد و به همین دلیل، می‌تواند هم سیارک‌های روشن و هم سیارک‌های تاریک را بررسی کند. پس از بررسی 107 نمونه از سیارک‌های بالقوه خطرناک، اخترشناسان نتیجه گرفته‌اند که حدود 4700 پی.اچ.ای با قطر بزرگ‌تر از 100 متر در اطراف زمین وجود دارد. هرچند خطای این مطالعه نسبتا زیاد است (33درصد، یعنی مقدار درست بین 3200 تا 6200 سنگ است) اما این بدان معنی است که پروژه‌های جستجوی اجرام نزدیک زمین (NEO) تاکنون موفق به شناسایی حدود 20 تا 30درصد از این اجرام شده و انسان در آغاز قرن بیست‌ویکم هنوز نتوانسته است بسیاری از خطرهای آسمانی نزدیک به خود را شناسایی کند.

در این تصاویر می‌توانید شبیه‌سازی‌های ناسا را از سیارک‌های معمولی و سیارک‌های بالقوه خطرناک ملاحظه کنید. مدار زمین به رنگ سبز، اجرام نزدیک به زمین با رنگ آبی و سیارک‌های بالقوه خطرناک با رنگ نارنجی مشخص شده‌اند.
مهم‌ترین مشکل در شناسایی این اجرام، نزدیکی آن‌ها به زمین است. مدار نزدیک به زمین بدان معنی است که حرکت نسبی (ظاهری) این اجرام در آسمان بسیار کند است و دیر به دیر در وضعیت رصدی مناسب قرار می‌گیرند. از نگاه ناظر زمینی، این اجرام بیشتر زمان خود را در نزدیکی خورشید می‌گذارنند و از آن‌جا که اندازه کوچکی دارند، در روشنایی اطراف خورشید محو می‌شوند. هرچند با استفاده از تلسکوپ‌های روباتیک قوی، کارشناسان ناسا موفق شده‌اند نرخ شناسایی این اجرام را افزایش دهند، اما اطلاعات ارسالی تلسکوپ وایز نشان می‌دهد این تلاش‌ها کافی نیست!

نتیجه مهم دیگری که از تحلیل اطلاعات ارسالی تلسکوپ وایز بدست آمده، این است که تعداد سیارک‌های بالقوه خطرناک که نزدیک به صفحه مداری زمین (دایره‌البروج) گردش می‌کنند، حداقل دو برابر تخمین‌های قبلی است. بسیاری از سنگ‌های سرگردان در فضای منظومه شمسی در صفحه‌هایی متفاوت با صفحه مداری زمین گردش می‌کنند و عملا نمی‌توانند برای زمین خطرساز شوند؛ اما اجرام حاضر در صفحه دایره‌البروج خطرناک‌ترین تهدیدها برای زمین و حیات روی آن به شمار می‌روند. رصدهای وایز هم‌چنین نشان داده که پی.اچ.اوهای نزدیک به صفحه دایره‌البروج روشن‌تر از دیگر سیارک‌ها هستند که بدان معنی است آنها اغلب سنگی یا فلزی هستند و در صورت برخورد به زمین، آسیب‌های بیشتری به بار می‌آورند.
شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد این اجرام از برخورد سیارک‌های کمربند اصلی با یکدیگر تولید شده‌اند. کمربند اصلی سیارک‌ها، اجتماعی از یک میلیون سنگ ریز و درشت در فضای بین سیاره مریخ و مشتری است که حدود 4.5 میلیارد سال پیش و همراه با دیگر اجرام منظومه شمسی متولد شده‌اند.

خورشید و اطلاعات مربوط به آن

محمدصالح گرامی بازدید : 698 یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 نظرات ()
خورشید خورشید، گوی غول پیکر درخشانی در وسط منظومه شمسی و تامین کننده نور، گرما و انرژی های دیگر زمین است. این ستاره به طور کامل از گاز تشکیل شده است. بخش بشتر این گاز از نوعی می باشد که به نیروی مغناطیسی حساس است. این نوع از گاز به خاطر همین حساسیت، بسیار خاص می باشد. دانشمندان به آن پلاسما* می گویند. نه سیاره و قمرهایشان، ده ها هزار خرده سیاره و چندین تریلیون شهاب سنگ به دور خورشید در گردشند. خورشید و همه این اجرام در منظومه شمسی می باشند. زمین با میانگین فاصله تقریبی 149.600.000 کیلومتر از خورشید در حرکت است. خورشید یکی از 100 بیلیون ستاره در کهکشان راه شیری است. فاصله خورشید از مرکز کهکشان 25.000 سال نوری است و هر 250میلیون سال یکبار به دور آن گردش می کند. عکس از ناسا شعاع خورشید (فاصله بین مرکز تا سطح آن) حدود 695.500 کیلومتر، تقریبا 109 برابر شعاع زمین است. مثال زیر به شما کمک می کند تا مقیاس خورشید، زمین و فاصله بین آنها را تصور کنید

بزرگترین ماه سال را روز شنبه مشاهده کنید/ افزایش جزر و مد دریاهای جهان

محمدصالح گرامی بازدید : 596 پنجشنبه 14 ارديبهشت 1391 نظرات ()

روز شنبه 16 اردیبهشت ماه، ساعت 15:35 بعد از ظهر به وقت گرینویچ ماه در بزرگترین حال خود از چشم ما قرار می‌گیرد و این ابرماه جزر و مد دریاهای سراسر سیاره را افزایش می‌دهد.تعداد صفحات : 3

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader