close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

دانلود رایگان مقالات جغرافیایی
loading...

اقلیم شناسی سینوپتیک

دانلود رایگان مقالات جغرافیایی

آخرین ارسال های انجمن

معرفی مقاله تحلیل فضایی شاخص اقلیم گردشگری در استان ایلام با استفاده از مدل TCI

محمدصالح گرامی بازدید : 1127 یکشنبه 02 آذر 1393 نظرات ()

در این مقاله که مطالعه موردی آن در مورد استان ایلام است به استعداد های این استان کشور از نظر جغرافیایی و طبیعی  اشاره شده است . در این پژوهش با استفاده از شاخص اسایش اقلیم گردشگری و با بهره گیری از سیستم اطلاعات جغرافیایی  شرایط مساعد حضور گردشگران در استان از دیدگاه زمانی و مکانی بررسی گردیده است.

نویسندگان :

علی براتیان دکترای پژوهشکده علوم جغرافیایی اصفهان

مریم رضایی کارشناس ارشد اقلیم شناسی دانشگاه اصفهان

دانلود شماره جدید نشریه مخاطرات محیطی دانشگاه فردوسی/سال 3 ، شماره 9 ،(1393)

محمدصالح گرامی بازدید : 944 شنبه 19 مهر 1393 نظرات ()

دوستان و علاقه مندان میتوانند از لینک زیر مقالات نشریه را دانلود و مطالعه نمایند.


http://jm.um.ac.ir/index.php/geo/issue/current

نحوه دسترسی آسان به تمام متن پایان نامه ها

محمدصالح گرامی بازدید : 3792 چهارشنبه 26 شهريور 1393 نظرات ()

در این پست به چگونگی امکان دسترسی شما عزیزان به صفحات کامل یک پایان نامه بدون حضور در دانشگاه و دانشکده ای که این پایان نامه در آن قرار دارد  میپردازیم.

شاید برای شما دوستان این سوال پیش آمده باشد که آیا میتوان به نسخه پایان نامه ها به صورت تمتم متن دست یافت بدون آنکه به دانشگاه مبدا پایان نامه برویم؟

پاسخ مثبت است

در ادامه توضیح بیشستری میدهیم

منابع جدیدی از آب؟؟؟!!!

محمدصالح گرامی بازدید : 479 دوشنبه 27 مرداد 1393 نظرات ()
امروزه کمتر کسی را می توان یافت که به سرسبزی علاقه ای نداشته باشد.اما انسانها با بیدرایتی و عدم مدیریت در محیط پیرامونی خود موجب از بین رفتن این نعمت خدا دادی شده اند.اکثر کشورهای دنیا با مشکل کمبود آب سالم روبه رو هستند.که دلایل زیادی را میتوان برای آنها ذکر کرد.ما به اختصار به دو نمونه از آن اشاره میکنیم.

1-آلودگی آبهای موجود : مقدار زیادی از آبهایی که قابل دسترس برای انسانهاست آلوده میباشد.طبق آمار سازمان ملل 1.8 میلیون کودک زیر 5سال هر روز از ابتلا به اسهال،به علت آشامیدن آب ناسالم میمیرند.

2- ازدیاد جمعیت : امروزه در اکثر کشورهای دنیا به ویژه کشورهای جهان سوم که با مشکل افزایش سریع نرخ رشد مواجه هستند کمبود آب مشهود است . طبق آمار سازمان ملل 1/1 میلیارد نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند و 2.6 میلیارد نفر به آب کافی برای بهداشت دسترسی ندارند.همچنین 700 میلیون نفر در 43 کشور با مشکل کمبود پیوسته آب روبه رو هستند.

با نگاهی به پیرامون خود میتوان منابع آبی را دید که هیچ کس به آن توجه ای نمیکند اما با مدیریت صحیح میتوان از آن منابع به بهترین شکل ممکن سود جست.

معرفی مقاله برای علاقه مندان به سنجش از دور

محمدصالح گرامی بازدید : 4130 دوشنبه 09 تير 1393 نظرات ()

کاربرد تصاوير ماهواره اي اسپات براي تهيه نقشه کاربري اراضي شهرستان مرند با رويکرد شيء گرا


لطفي صديقه*,محمودزاده حسن,عبدالهي مهدي,سالك فرخي رقيه* گروه جغرافيا و برنامه ريزي شهري، دانشگاه مازندرانکاربري اراضي مي تواند به عنوان مفهومي ترکيبي از نظر فيزيکي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و اطلاعاتي از هر کشوري مورد توجه قرار گيرد. در حقيقت نقشه هاي کاربري اراضي دربرگيرنده روش استفاده از سطح زمين براي نيازهاي مختلف انساني هستند. با توجه به اينکه آگاهي از الگوهاي کاربري اراضي و تغييرات آن در طول زمان پيش نيازي براي استفاده مطلوب از سرمايه ملي است، از اين رو استخراج نقشه هاي کاربري اراضي به عنوان مهم ترين هدف در مديريت پايگاه منابع طبيعي مي توانند مورد توجه قرار گيرند. در حال حاضر استفاده از فنآوري سنجش از دور، بهترين وسيله در استخراج نقشه هاي مربوط به کاربري ها است. شهرستان مرند که در شمال غرب استان آذربايجان شرقي ايران واقع شده و در طي زمان مورد استفاده کشاورزي و زراعت قرار گرفته به عنوان منطقه مورد مطالعه انتخاب شد. در اين تحقيق با پردازش رقومي تصاوير سنجنده HDR ماهواره SPOT 5 نقشه هاي کاربري اراضي منطقه مورد مطالعه استخراج شده است. در اين ارتباط در مرحله پيش - پردازش، تصحيحات هندسي شامل زمين مرجع کردن، تصحيحات ارتفاعي و تصحيحات اتمسفري بر روي تصاوير اعمال شد. در مرحله پردازش بعد از آشکارسازي، تصاوير به روش پيشرفته طبقه بندي گرديد. طبقه بندي از نوع شيء گرا با استفاده از الگوريتم نزديک ترين همسايگي در محيط نرم افزار دانش پايه eCognition طي مراحل مختلف پياده شد که صحت طبقه بندي در حدود 95 درصد با ضريب کياي 0.95 برآورد گرديد. بعد از اطمينان از صحت فرآيندهاي طبقه بندي تصاوير، در مرحله پس پردازش در محيط نرم افزار Arcgis پايگاه هاي اطلاعات تخصصي زراعي تشکيل و نتايج نهايي ارائه گرديد.


كليد واژه: نقشه هاي کاربري اراضي، روش هاي طبقه بندي پيکسل پايه و شيء گرا، شهرستان مرند، تصاوير SPOT، نرم افزار eCognition

شمارههای جدید مجله اقلیم کاربردی

علی محمدپور زیدی بازدید : 426 یکشنبه 21 ارديبهشت 1393 نظرات ()

دوستان میتواند برای دانلود مقاله ها بر روی لینک های زیر کلیک  بفرمایید:

http://journals.ametsoc.org/toc/apme/53/5

http://journals.ametsoc.org/toc/clim/27/10

منبع:

خبرنامه انجمن ایرانی اقلیم شناسی

پاورپوینت معرفی تارنمای proquest

علی محمدپور زیدی بازدید : 429 چهارشنبه 30 بهمن 1392 نظرات ()

پایگاه Proquest شامل مجلات، روزنامه ها، گزارشات علمی و … از بانکهای علمی گوناگون با پوشش زمانی مختلف می باشد.

همچنین دارای بیش از ۲ میلیون پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای آمریکا و کانادا در تمامی رشته های تحصیلی به صورت چاپی و میکروفیلم است و بیش از ۹۳۰۰۰۰ پایان نامه آن با فرمت الکترونیکی تمام متن قابل دسترس است.منبع: وب سایت جامع آب و هواشناسی

http://climatology.ir/?p=1105

بانک داده های جو بالا و خروجی مدل RegCM4 تا سال 2100

علی محمدپور زیدی بازدید : 569 دوشنبه 03 تير 1392 نظرات ()

این بانک امکان ارتباط محققین با بانک های اطلاعاتی جو بالا و دانلود این داده ها در قالبnetCDF را فراهم می سازد علاوه بر آن خروجی مدل RegCM4 را تا سال 2100 بر اساس سناریوهای IPCC قابل دسترسی است.

http://users.ictp.it/~pubregcm/RegCM4/globedat.htm#part5


منبع :

خبرنامه انجمن ایرانی اقلیم شناسی

شماره جدیدمجله پژوهشهای جغرافیای طبیعی دوره: ۴۵، شماره 1 ویژه بهار 1392

علی محمدپور زیدی بازدید : 559 شنبه 01 تير 1392 نظرات ()

برای دستیابی به شماره جدید مجله جغرافیا طبیعی به لینک زیر مراجعه نمایید

http://jrg.ut.ac.ir/?_action=article&vol=3112

Weather, Climate, and Society Vol. 5, No. 2, April 2013 is now available online

علی محمدپور زیدی بازدید : 410 پنجشنبه 22 فروردين 1392 نظرات ()

برای دانلود مقالات روی آدرس زیر کلیک کنید

http://journals.ametsoc.org/toc/wcas/5/2

منبع:خبرنامه انجمن ایرانی اقلیم شناسی

شماره جدید مجله اقلیم شناسی و هواشناسی کاربردی

علی محمدپور زیدی بازدید : 730 دوشنبه 25 دي 1391 نظرات ()

توانید با کیک بر روی آدرس زیر به مطالب مجله دست پیدا کنید.

http://journals.ametsoc.org/toc/apme/52/1

منبع: انجمن  ایرانی اقلیم شناسی

دفترچه راهنما انتخاب رشته تحصیلی آزمون ورودی دوره دکتراP.h.d (نیمه متمرکز)سال1391

محمدصالح گرامی بازدید : 731 یکشنبه 01 مرداد 1391 نظرات ()
دفترچه راهنما انتخاب رشته تحصیلی آزمون ورودی دوره دکتراP.h.d (نیمه متمرکز)سال1391

نقشه برداری کاربردی

محمدصالح گرامی بازدید : 796 یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 نظرات ()
به طور کلی نقشه برداری را می توان علم تهیه و پیاده کردن نقشه دانست . اما به دلیل گستردگی زیاد این علم در دنیای امروز تعریف بالا را نمی توان جامع دانست . کنترل کارهای اجرایی و تعیین میزان نشست ساختمانهادر عملیات ساختمانی و مونتاژ واحدهای تولیدی و صنعتی ، طرحهای مربوط به تسطیح اراضی در شهرسازی و کشاورزی ، و کنترل دایمی انحراف سدها از نظر فشار آب در تاسیسات آبی انتقال نقاط و امتدادها در معادن و راههای زیرزمینی ، بررسی تغییرات پوسته زمین در زمین شناسی وژئو فیزیک ، تعیین میزان عمق آب و تهیه نقشه های دریانوردی در کشتیرانی و بندر سازی ، تهیه نقشه های دریا نوردی در کشتیرانی و بندر سازی ، تهیه نقشه ابنیه و آثار تاریخی در باستان شناسی پیکره های دیگری از دامنه فعالیتهای علم نقشه برداری را تشکیل می دهد .

عنوان مقاله: تحول جمعیت ایران

محمدصالح گرامی بازدید : 1026 چهارشنبه 23 فروردين 1391 نظرات ()

عنوان مقاله: تحول جمعیت ایران

حوزه(های) تخصصی:
جغرافیای جمعیت

عنوان مقاله: تحلیل فضایی عوامل کمی وکیفی مؤثربرساخت وسازهای شهری درایران

محمدصالح گرامی بازدید : 980 چهارشنبه 23 فروردين 1391 نظرات ()

پدیدآورندگان:
علی زنگی آبادی
حمیدرضا رخشانی نسب
منبع:
جغرافیا (انجمن جغرافیایی ایران) سال پنجم پاییز و زمستان 1386 شماره 14 و 15

حوزه(های) تخصصی:
جغرافیای جمعیت

چکیده: هدف این پژوهش، تعیین عوامل مؤثر بر ساخت و سازهای شهری و بررسی تفاوت های فضایی ناشی از آنها در مناطق شهری استان های کشور است. نوع پژوهش «کاربردی» و روش انجام آن «توصیفی- تحلیلی» است که با استفاده ازمدل های«تحلیل عاملی» و«تحلیل خوشه ای» انجام شده است. یافته های پژوهش نشان می دهد، با تقلیل 93 نماگر اولیه به 42 نماگر انتخابی، 9 عامل معنادار که 79/76 درصد واریانس جامعه را محاسبه و توضیح می دهد، در گسترش ساخت و سازهای شهری کشور مؤثر هستند. بر این اساس، استان های کشور با بهره گیری از مدل تحلیل خوشه ای به چهار سطح قابل تقسیم هستند؛ 7 استان شدیدترین ساخت و سازهای شهری را دارا هستند. 3 استان دارای ساخت و سازهای شهری «نسبتاً زیاد»، 9 استان ساخت و سازهای شهری «نسبتاً کم » و 11 استان دارای ساخت و سازهای شهری «ضعیف» هستند. رگرسیون چند متغیره سهم مؤلفه های «ساخت و سازهای مسکونی»، «مقاومت مصالح ساخت و ساز» و «افزایش بنا یا توسعه ساختمانی» را در گسترش کمی و کیفی ساخت و سازهای شهری مؤثرتر از سایر عامل ها پیش بینی می نماید.

تحول جمعیت در سیستان

محمدصالح گرامی بازدید : 737 چهارشنبه 23 فروردين 1391 نظرات ()

تحول جمعیت در سیستان

محمود محمودی مجد آبادی
ویکتوریا جمالی
کلمه های کلیدی:
سیستان
جمعیت سیستان

تبعات سیاسی - امنیتی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ ( مورد اراک)

محمدصالح گرامی بازدید : 1191 پنجشنبه 17 فروردين 1391 نظرات ()

تبعات سیاسی - امنیتی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ ( مورد اراک)


به راهنمایی: احمد نقیب زاده

چکیده: پایان نامه موجود در پی بررسی و تعیین تبعات سیاسی - امنیتی حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ است و جهت تحقیق شهر اراک به عنوان یکی از شهرهای بزرگ انتخاب شده است. فرضیه پژوهشگران آن است که پدیده حاشیه نشینی در ابتدا تبعات اجتماعی دارد و در صورت عدم برخورد صحیح یکی از عوامل ناآرامیهای سیاسی خواهد شد. در تحقیق با استفاه از نگرش سیستمی، علاوه بر مطالعات اسنادی و کتابخانه ای در مناطق حاشیه نشین شهر اراک تحقیق میدانی نیز انجام گرفته است. مطالب متن در سه فصل تنظیم گردیده که در فصل اول تعریف حاشیه نشینی ، انواع آن، گرایشهای سیاسی حاشیه نشینان و همچنین نظریه های مربوط به آن مطرح و ضمن توضیح مفاهیم جنبش و شورش، نظریه های شورش شامل نظریه فشار اسملسر، نظریه محرومیت نسبی، نظریه تحریک توده ها و نظریه توده وار به طور اجمال آمده است. در فصل دوم با طرح تاریخچه شهر نشینی و پدیده مهاجرت، نشان داده شده است مهاجرت که خود نتیجه عوامل مختلفی می باشد نقش اصلی را در شکل گیری مناطق حاشیه نشین دارد. در فصل سوم که مختص شهر اراک است تاریخچه پیدایش شهر و چگونگی ایجاد مناطق حاشیه نشین اراک بررسی گردیده و در پایان نیز گزارش تحقیق میدانی مربوط به یکی از مناطق حاشیه نشین شهر اراک توضیح داده شده است. نتیجه پژوهش بر آن است که حاشیه نشینی همچنان وجود خواهد داشت و از طرفی عوامل مورد نظر در نظریه سملسر و نظریه محرومیت نسبی در این مناطق دیده می شود که در صورت عدم برخورد صحیح علاوه بر تبعات اجتماعی، هر آن احتمال ایجاد ناآرامی در این مناطق وجود دارد و در بخش راهکار پیشنهادات در دو طیف بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم بندی شده است که آمایش سرزمین و برنامه ریزی منطقه ای به عنوان راهکار بلند مدت و مواردی در جهت ادغام سیاسی - اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی حاشیه نشینان در سیستم شهر به عنوان پیشنهادات کوتاه مدت ارائه گردیده است.

تعداد صفحات : 3

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader