close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

اقلیم شناسی سینوپتیک - 218
loading...

اقلیم شناسی سینوپتیک

جغرافیا علمی برای بهتر زیستن

آخرین ارسال های انجمن

قانون تقسيمات كشوري

محمدصالح گرامی بازدید : 856 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()
فصل اول –تعاريف
ماده 1-عناصر تقسيمات كشوري عبارتند از : روستا ، دهستان ، شهر ، بخش ، شهرستان و استان

ماده 2-روستا واحد مبداء تقسيمات كشوري است كه از لحاظ محيط زيستي ( وضع طبيعي ، اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي ) همگن بوده كه با حوزه و قلمرو معين ثبتي يا عرفي مستقل كه حداقل تعداد 20 خانوار يا صد نفر اعم ازمتمركز يا پراكنده در آنجا سكونت داشته باشند و اكثريت ساكنان دائمي آن بطور مسقيم و غيرمسقيم به يكي از فعاليتهاي كشاورزي ، دامداري ، باغداري بطور اعم و صنايع روستايي و صيد و ياتركيبي از اين فعاليتها اشتغال داشته باشند و در عرف به عنوان ده ، آبادي ، دهكده ياقريه ناميده مي شده است .
 • تبصره 1-مزرعه نقطه جغرافيايي و محلي است كشاورزي كه بنا به تعريف روستا نبوده و به دو شكل مستقل و تابع شناخته مي شود .
 • تبصره 2-مكان به نقطه اي اطلاق مي شود كه بنا به تعريف روستا نبوده و ( بيشتر محل انجام فعاليتهاي غير كشاورزي . كارخانه ، ايستگاه ، كارگاه ، قهوه خانه و نظائر آنها ) است كه به دو شكل مستقل و تابع شناخته مي شود .
 • تبصره 3-مزرعه و مكان تابع در محدوده ثبتي يا عرفي روستاي متبوع خود و به طور كلي از لحاظ نظام تقسيمات كشوري جزو آن محسوب مي شود.
 • تبصره 4-مزرعه و مكان مستقل داراي محدوده ثبتي يا عرفي معين و مستقل بوده و از لحاظ نظامات اداري زير پوشش واحد تقسيماتي مربوطه حسب مورد مي باشد .
ماده 3-دهستان كوچكترين واحد تقسيمات كشوري است كه داراي محدوده جغرافيايي معين بوده و از به هم پيوستن چند روستا ، مكان ، مزرعه همجوار تشكيل مي شود كه از لحاظ محيط طبيعي ، فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي همگن بوده و امكان خدمات رساني و برنامه ريزي در سيستم و شبكه واحدي را فراهم مي نمايد.

آخرین وضعیت نوسانات تراز آب خزر/ تحلیل تراز آب دریا با حلقه‌های درخت!

محمدصالح گرامی بازدید : 831 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

اختلال در چرخه آب، غرقابی تاسیسات دریایی و نفوذ آب شور به آبهای شیرین از جمله عواقب پیشروی آب دریای خزر است که در این راستا محققان دانشگاه انگلستان با استفاده از حلقه های درختان به تحلیل بحرانهای طبیعی از جمله تراز آب پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر، دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است که با دریاهای آزاد ارتباط ندارد. جدایی این دریاچه از دریاهای  آزاد به این مهم منجر شده است که سطح این دریا در یک دوره زمانی چند ساله به آرامی افزایش یافته و هنگامی که به حداکثر ارتفاع خود می رسد با همین آهنگ رو به کاهش می گذارد که این امر به ایجاد پدیده ای به نام تراز آب دریای خزر منجر شده است.

تغییرات آب ورودی رودخانه های منتهی به دریا و شدت تبخیر از جمله دلائلی است که توسط کارشناسان برای تغییرات تراز آب دریای خزر عنوان می شود.

نوسانات شدید تراز آب در بعضی از دوره های زمانی باعث ایجاد خسارت های زیادی در کشورهای حوزه دریای خزر شده است. در ایران نیز آثار مخرب بالا آمدن آب دریا در سواحل شمالی طی سال های 1373 تا 75 مشهود است و عواقب آن نیز همچنان دامنگیر ساحل نشینان بوده که برخی از این عواقب در کوتاه مدت قابل جبران نیست.

 مطالعات آماری بلند مدت نوسان های تراز آب دریا تاکنون ما را به پیش بینی درست بالا و پایین آمدن آب دریا قادر نکرده است به گونه ای که دکتر حمید علیزاده رئیس پژوهشکده علوم دریایی موسسه ملی اقیانوس شناسی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه پیش بینی های روند تغییرات آب دریای خزر در حد چند ماه است یادآور شد که در کلیه محیطهایی که شرایطی مشابه دریای خزر دارند پیش بینی ها تنها برای چند ماه است.

وی با تاکید بر اینکه 70 درصد از تغییرات اقلیم کشور متاثر از تغییرات اقلیم اقیانوس اطلس و دریاهای وابسته به آن است گفت: برای برآورد تغییرات آب دریای خزر علاوه بر تغییرات اقلیم باید اثرات چرخه آب دریای خزر را مورد توجه قرار دهیم چراکه در صورتی که چرخه آب دریا سریع باشد به دلیل آنکه آب سرد در سطح قرار می گیرد، میزان تبخیر کاهش می یابد از این رو سطح آب افزایش می یاید.

بررسی داده ها آمار بلندمدت تراز آب دریای خزر نشانگر آن است که در سال آبی 1355 تا 1356 سطح تراز آب به پایین ترین مقدار خود یعنی به منهای 44. 28 متر رسید و پس از آن روند افزایشی خود را آغاز کرد به گونه ای که در میان سال های آبی 1373 تا 1374 بیش از 2.3 متر افزایش یافت. تراز سطح آب در طول سالهای بعد، دارای افت و خیزهای مختصری بوده و مجددا از سال آبی 1379 تا 1380 تراز سطح آب شروع به افزایش کرده و تا پایان سال آبی 1384 تا 1385 حدود 20 سانتیمتر افزایش یافت. 

ارتباط عمیق اقیانوس ها و شرایط اقلیمی جهان ما و بررسی افزایش سطح آب ها

محمدصالح گرامی بازدید : 939 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

اقیانوسها، % ۷۱ از سطح زمین را پوشانده اند، که این میزان حدود % ۹۷ از آبهای جهان را تشکیل می دهد، این آبها انواع گونه های دریایی را در خود جای داده اند و به روش های گوناگون شامل چرخه های گرمایی مشهور به رسانگرهای بزرگ اقیانوسی، در تنظیم آب و هوای سیاره نقش دارند.

 

اگر در مورد جهان و این چرخه وارونه فکر کنید، آسان ترین کار این است که از بخش شمالی اقیانوس اطلس در نزدیکی گرینلند و ایسلند آغاز نمایید. در آنجا سطح آب کاهش می یابد و  آبها از طریق اقیانوس اطلس به سمت جنوب سرازیر می شود و در نهایت به اقیانوس جنوبی می رسد...

سپس جریان های بسیار قوی در اقیانوس جنوبی آب را مجدداً توزیع می کند، و آن را به سراسر جهان از جمله به قطب جنوب می رساند. سپس این آب از هندوستان و اقیانوس آرام می گذرد و در نهایت به اقیانوس جنوبی باز می گردد و به تدریج گرم می شود و مجدداً سبکتر می شود. و بعد مجدداً از طریق اقیانوس آرام به بخشهای بالایی اقیانوس می آید، و چرخه حرکتی آن بسته می شود

بررسی فجایع طبیعی حاصل از گرمایش جهانی در سال 2010

محمدصالح گرامی بازدید : 847 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

natural-disasters-list
در این بخش می خواهیم به بررسی فجایع طبیعی زیادی که در سال ۲۰۱۰ که بشریت و سیاره را تحت تأثیر قرار داد، بپردازیم. زمین ما به خاطر گرمایش جهانی ناشی از فعالیت های انسانی از تب شدیدی در رنج است. در سال ۲۰۱۰، مقدار دمای متوسط جهان همچون سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ گرمترین در طول تاریخ بود.

 رویدادهای شدید طبیعی همچون زلزله ها، آتشفشان ها، سیلاب ها، زمین لغزه ها، گرمای غیر عادی، خشکسالی و سرمای شدید، کثرت و شدت بیشتری یافتند. در سال ۲۰۱۰، در مجموع۹۵۰ فاجعه طبیعی روی داد که بسیاری از آنها با پیامدهای ویرانگر همراه بود.

 به گفته "مونیخ ری" یکی از بزرگترین شرکت های بیمه در جهان، فجایع طبیعی سال ۲۰۱۰ جان حداقل ۲۹۵ هزار نفر را گرفت و بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار خسارت وارد آورد. این آمار از سال ۲۰۰۹ که در آن میزان تلفات، ۱۱ هزار نفر و خسارت، ۶۰ میلیارد دلار بود، و مقدار متوسط اینها در ۳۰ سال، ۶۶ هزار مرگ و 95 میلیارد دلار خسارت نیز بیشتر بود.

تغییرات آب و هوایی و تاثیر مستقیم آن بر سلامت عمومی جهانی

محمدصالح گرامی بازدید : 855 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

Sir_Andrew_Haines__Dr._Alan_Dangour


در سال ۲۰۰۹، یک سری از مقالات که در مجلۀ تخصصی پزشکی انگلستان"لنست"، منتشر شد که در آنها بررسی شده بود؛ چطور کاهش  آلاینده های گازهای گلخانه ای در چهار بخش، می تواند سلامت عمومی را بهبود بخشد.

این نتیجۀ یک دوره از فعالیتهای مشارکتی بسیار است؛ در این فعالیت ۵۵ دانشمند از ۹ کشور مختلف دنیا برای همکاری گرد هم آورده شدند

تا فواید بالقوۀ سلامت عمومی جهت کاهش آلاینده های گازهای گلخانه ای در چهار بخش عمده را مورد بررسی قرار دهند.

و تا به حال اکثر فعالیت ها در زمینۀ  تغییرات اقلیمی و سلامتی، بطور طبیعی بر اثرات تغییرات اقلیمی روی سلامت بشر، تمرکز داشته است.

و این برنامۀ کاری از دیدگاهی متفاوت، آن را مورد بررسی قرار می دهد. این برنامه، اثرات بالقوه روی سلامت عمومی و راهبردهای کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای در چهار بخش مهم را بررسی می کند: انرژی خانگی، حمل و نقل زمینی شهری، غذا و کشاورزی و تولید برق.

و ما آن بخش ها را برگزیدیم زیرا آنها همه سهم عمده ای در انتشار گازهای گلخانه ای دارند و البته همۀ آنها اثرات مهمی بر سلامت عمومی می گذارند. علاوه بر آن، ما اثرات انتشار آلاینده های  گلخانه ای کم دوام  بر سلامت بشر را نیز بررسی نمودیم. تا بحال، تمرکز بسیار بر دی اکسید کربن بوده است که یک گاز گلخانه ای دیرپا است.

در این مقاله بینش دو متخصص که در این تحقیق برای بررسی اثرات تغییرات اقلیمی بر سلامتی مشارکت داشتند را توصیف می کنیم.

اولین آنها،  دکتر "آلن دانگور"، مدرس ارشد در دانشکدۀ طب مناطق گرمسیری و بهداشت لندن است و همچنین یک متخصص تأیید شدۀ تغذیه برای سلامت عموم با سابقه ای در زیست شیمی و انسان شناسی زیست شناختی است.

گزارش چهارمین کنفرانس تغییر اقلیم ایران و مقالات ارائه شده

محمدصالح گرامی بازدید : 787 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()
اقلیم شناسی سینوپتیک - 218

amethyst-fac.jpg

amethyst-fac1.jpg

amethyst-roh-01.jpg

amethyst-roh-02.jpg

amethyst-roh.jpg

amethyst.jpg

ammonit-l.jpg

ammonit-r.jpg

ammonit.jpg

aquamarin.jpg

azurit-malachit.jpg

bernstein-01.jpg

bernstein-02.jpg

bernstein-03.jpg

bernstein.jpg

beryll-kristall.jpg

beryll.jpg

buntkupfer-01.jpg

buntkupfer-02.jpg

buntkupfer.jpg

calcit-kristall-01.jpg

calcit-kristall-02.jpg

calcit-kristall-03.jpg

calcit-kristall.jpg

calcit.jpg

carneol.jpg

chaorit-01.jpg

chaorit.jpg

chrysokoll-01.jpg

chrysoprase1.jpg

citrin-2.jpg

citrin-23.jpg

citrin-natur.jpg

citrin.jpg

cyanit-01.jpg

cyanit-02.jpg

cyanit-03.jpg

cyanit-04.jpg

cyanit.jpg

dendrit.jpg

dendrit1.jpg

dendrit2.jpg

dendrit3.jpg

dendrit4.jpg

dendrit5.jpg

dendrit6.jpg

dendritenachat.jpg

diamant.jpg

disthen-01.jpg

disthen.jpg

feuerachat.jpg

feuerpal.jpg

fluorit-01.jpg

fluorit-02.jpg

fluorit-03.jpg

fluorit-04.jpg

fluorit-05.jpg

fluorit-06.jpg

fluorit-07.jpg

fluorit.jpg

goldnugget-01.jpg

goldnugget-02.jpg

goldnugget.jpg

herkimer-diamant-01.jpg

herkimer-diamant.jpg

jaspis.jpg

karneol-01.jpg

karneol-02.jpg

karneol-03.jpg

koralle.jpg

kristall-turmalin.jpg

kristall.jpg

kristall1.jpg

kupfer-01.jpg

kupfer-02.jpg

kupfer-03.jpg

kupfer.jpg

labradorit-00.jpg

labradorit-04.jpg

labradorit-05.jpg

labradorit-06.jpg

lapis.jpg

lapislazuli.jpg

larimar.jpg

mabe-suesswasserperlen.jpg

malachit-1.jpg

malachit-3.jpg

malachit-4.jpg

malachit-5.jpg

malachit-6.jpg

malachit-7.jpg

malachit-8.jpg

mondolith.jpg

mondstein-01.jpg

mondstein.jpg

moosachat-01.jpg

moosachat-02.jpg

moosachat-04.jpg

moosachat-05.jpg

moosachat-2.jpg

moosachat-4.jpg

moosachat.jpg

moosachat1.jpg

moosachat2.jpg

moosachat3.jpg

moosachat5.jpg

opal.jpg

pyrit-01.jpg

pyrit-02.jpg

pyrit.jpg

rhodolith.jpg

rosenquarz-01.jpg

rosenquarz-roh-02.jpg

rubellit-kristall.jpg

rubellit.jpg

rutil-2.jpg

rutil-4.jpg

rutil-6.jpg

rutil-7.jpg

rutil-a.jpg

saphir-01.jpg

schoerl-01.jpg

schoerl-02.jpg

schoerl-03.jpg

schoerl-04.jpg

schoerl.jpg

schwammkoralle.jpg

schwammkoralle1.jpg

schwammkoralle2.jpg

silizium-01.jpg

silizium-02.jpg

silizium.jpg

sternrubin.jpg

suesswasserperlen-01.jpg

suesswasserperlen.jpg

suesswassser-perle.jpg

sugilith.jpg

thaitiperle.jpg

topaz-01.jpg

topaz-kristalle-01.jpg

topaz-kristalle.jpg

topaz.jpg

tuerkis-01.jpg

tuerkis-02.jpg

tuerkis-03.jpg

tuerkis.jpg

turmalin-01.jpg

turmalin-kristalle-01.jpg

turmalin-kristalle-roh.jpg

turmalin-kristalle-rubellit.jpg

turmalin-kristalle.jpg

turmalin.jpg

verdelith-krist

تعداد صفحات : 219

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader