close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

اقلیم شناسی سینوپتیک - 218
loading...

اقلیم شناسی سینوپتیک

جغرافیا علمی برای بهتر زیستن

آخرین ارسال های انجمن

ارتباط عمیق اقیانوس ها و شرایط اقلیمی جهان ما و بررسی افزایش سطح آب ها

محمدصالح گرامی بازدید : 875 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

اقیانوسها، % ۷۱ از سطح زمین را پوشانده اند، که این میزان حدود % ۹۷ از آبهای جهان را تشکیل می دهد، این آبها انواع گونه های دریایی را در خود جای داده اند و به روش های گوناگون شامل چرخه های گرمایی مشهور به رسانگرهای بزرگ اقیانوسی، در تنظیم آب و هوای سیاره نقش دارند.

 

اگر در مورد جهان و این چرخه وارونه فکر کنید، آسان ترین کار این است که از بخش شمالی اقیانوس اطلس در نزدیکی گرینلند و ایسلند آغاز نمایید. در آنجا سطح آب کاهش می یابد و  آبها از طریق اقیانوس اطلس به سمت جنوب سرازیر می شود و در نهایت به اقیانوس جنوبی می رسد...

سپس جریان های بسیار قوی در اقیانوس جنوبی آب را مجدداً توزیع می کند، و آن را به سراسر جهان از جمله به قطب جنوب می رساند. سپس این آب از هندوستان و اقیانوس آرام می گذرد و در نهایت به اقیانوس جنوبی باز می گردد و به تدریج گرم می شود و مجدداً سبکتر می شود. و بعد مجدداً از طریق اقیانوس آرام به بخشهای بالایی اقیانوس می آید، و چرخه حرکتی آن بسته می شود

بررسی فجایع طبیعی حاصل از گرمایش جهانی در سال 2010

محمدصالح گرامی بازدید : 815 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

natural-disasters-list
در این بخش می خواهیم به بررسی فجایع طبیعی زیادی که در سال ۲۰۱۰ که بشریت و سیاره را تحت تأثیر قرار داد، بپردازیم. زمین ما به خاطر گرمایش جهانی ناشی از فعالیت های انسانی از تب شدیدی در رنج است. در سال ۲۰۱۰، مقدار دمای متوسط جهان همچون سالهای ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ گرمترین در طول تاریخ بود.

 رویدادهای شدید طبیعی همچون زلزله ها، آتشفشان ها، سیلاب ها، زمین لغزه ها، گرمای غیر عادی، خشکسالی و سرمای شدید، کثرت و شدت بیشتری یافتند. در سال ۲۰۱۰، در مجموع۹۵۰ فاجعه طبیعی روی داد که بسیاری از آنها با پیامدهای ویرانگر همراه بود.

 به گفته "مونیخ ری" یکی از بزرگترین شرکت های بیمه در جهان، فجایع طبیعی سال ۲۰۱۰ جان حداقل ۲۹۵ هزار نفر را گرفت و بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار خسارت وارد آورد. این آمار از سال ۲۰۰۹ که در آن میزان تلفات، ۱۱ هزار نفر و خسارت، ۶۰ میلیارد دلار بود، و مقدار متوسط اینها در ۳۰ سال، ۶۶ هزار مرگ و 95 میلیارد دلار خسارت نیز بیشتر بود.

تغییرات آب و هوایی و تاثیر مستقیم آن بر سلامت عمومی جهانی

محمدصالح گرامی بازدید : 819 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

Sir_Andrew_Haines__Dr._Alan_Dangour


در سال ۲۰۰۹، یک سری از مقالات که در مجلۀ تخصصی پزشکی انگلستان"لنست"، منتشر شد که در آنها بررسی شده بود؛ چطور کاهش  آلاینده های گازهای گلخانه ای در چهار بخش، می تواند سلامت عمومی را بهبود بخشد.

این نتیجۀ یک دوره از فعالیتهای مشارکتی بسیار است؛ در این فعالیت ۵۵ دانشمند از ۹ کشور مختلف دنیا برای همکاری گرد هم آورده شدند

تا فواید بالقوۀ سلامت عمومی جهت کاهش آلاینده های گازهای گلخانه ای در چهار بخش عمده را مورد بررسی قرار دهند.

و تا به حال اکثر فعالیت ها در زمینۀ  تغییرات اقلیمی و سلامتی، بطور طبیعی بر اثرات تغییرات اقلیمی روی سلامت بشر، تمرکز داشته است.

و این برنامۀ کاری از دیدگاهی متفاوت، آن را مورد بررسی قرار می دهد. این برنامه، اثرات بالقوه روی سلامت عمومی و راهبردهای کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای در چهار بخش مهم را بررسی می کند: انرژی خانگی، حمل و نقل زمینی شهری، غذا و کشاورزی و تولید برق.

و ما آن بخش ها را برگزیدیم زیرا آنها همه سهم عمده ای در انتشار گازهای گلخانه ای دارند و البته همۀ آنها اثرات مهمی بر سلامت عمومی می گذارند. علاوه بر آن، ما اثرات انتشار آلاینده های  گلخانه ای کم دوام  بر سلامت بشر را نیز بررسی نمودیم. تا بحال، تمرکز بسیار بر دی اکسید کربن بوده است که یک گاز گلخانه ای دیرپا است.

در این مقاله بینش دو متخصص که در این تحقیق برای بررسی اثرات تغییرات اقلیمی بر سلامتی مشارکت داشتند را توصیف می کنیم.

اولین آنها،  دکتر "آلن دانگور"، مدرس ارشد در دانشکدۀ طب مناطق گرمسیری و بهداشت لندن است و همچنین یک متخصص تأیید شدۀ تغذیه برای سلامت عموم با سابقه ای در زیست شیمی و انسان شناسی زیست شناختی است.

گزارش چهارمین کنفرانس تغییر اقلیم ایران و مقالات ارائه شده

محمدصالح گرامی بازدید : 751 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()
اقلیم شناسی سینوپتیک - 218

amethyst-fac.jpg

amethyst-fac1.jpg

amethyst-roh-01.jpg

amethyst-roh-02.jpg

amethyst-roh.jpg

amethyst.jpg

ammonit-l.jpg

ammonit-r.jpg

ammonit.jpg

aquamarin.jpg

azurit-malachit.jpg

bernstein-01.jpg

bernstein-02.jpg

bernstein-03.jpg

bernstein.jpg

beryll-kristall.jpg

beryll.jpg

buntkupfer-01.jpg

buntkupfer-02.jpg

buntkupfer.jpg

calcit-kristall-01.jpg

calcit-kristall-02.jpg

calcit-kristall-03.jpg

calcit-kristall.jpg

calcit.jpg

carneol.jpg

chaorit-01.jpg

chaorit.jpg

chrysokoll-01.jpg

chrysoprase1.jpg

citrin-2.jpg

citrin-23.jpg

citrin-natur.jpg

citrin.jpg

cyanit-01.jpg

cyanit-02.jpg

cyanit-03.jpg

cyanit-04.jpg

cyanit.jpg

dendrit.jpg

dendrit1.jpg

dendrit2.jpg

dendrit3.jpg

dendrit4.jpg

dendrit5.jpg

dendrit6.jpg

dendritenachat.jpg

diamant.jpg

disthen-01.jpg

disthen.jpg

feuerachat.jpg

feuerpal.jpg

fluorit-01.jpg

fluorit-02.jpg

fluorit-03.jpg

fluorit-04.jpg

fluorit-05.jpg

fluorit-06.jpg

fluorit-07.jpg

fluorit.jpg

goldnugget-01.jpg

goldnugget-02.jpg

goldnugget.jpg

herkimer-diamant-01.jpg

herkimer-diamant.jpg

jaspis.jpg

karneol-01.jpg

karneol-02.jpg

karneol-03.jpg

koralle.jpg

kristall-turmalin.jpg

kristall.jpg

kristall1.jpg

kupfer-01.jpg

kupfer-02.jpg

kupfer-03.jpg

kupfer.jpg

labradorit-00.jpg

labradorit-04.jpg

labradorit-05.jpg

labradorit-06.jpg

lapis.jpg

lapislazuli.jpg

larimar.jpg

mabe-suesswasserperlen.jpg

malachit-1.jpg

malachit-3.jpg

malachit-4.jpg

malachit-5.jpg

malachit-6.jpg

malachit-7.jpg

malachit-8.jpg

mondolith.jpg

mondstein-01.jpg

mondstein.jpg

moosachat-01.jpg

moosachat-02.jpg

moosachat-04.jpg

moosachat-05.jpg

moosachat-2.jpg

moosachat-4.jpg

moosachat.jpg

moosachat1.jpg

moosachat2.jpg

moosachat3.jpg

moosachat5.jpg

opal.jpg

pyrit-01.jpg

pyrit-02.jpg

pyrit.jpg

rhodolith.jpg

rosenquarz-01.jpg

rosenquarz-roh-02.jpg

rubellit-kristall.jpg

rubellit.jpg

rutil-2.jpg

rutil-4.jpg

rutil-6.jpg

rutil-7.jpg

rutil-a.jpg

saphir-01.jpg

schoerl-01.jpg

schoerl-02.jpg

schoerl-03.jpg

schoerl-04.jpg

schoerl.jpg

schwammkoralle.jpg

schwammkoralle1.jpg

schwammkoralle2.jpg

silizium-01.jpg

silizium-02.jpg

silizium.jpg

sternrubin.jpg

suesswasserperlen-01.jpg

suesswasserperlen.jpg

suesswassser-perle.jpg

sugilith.jpg

thaitiperle.jpg

topaz-01.jpg

topaz-kristalle-01.jpg

topaz-kristalle.jpg

topaz.jpg

tuerkis-01.jpg

tuerkis-02.jpg

tuerkis-03.jpg

tuerkis.jpg

turmalin-01.jpg

turmalin-kristalle-01.jpg

turmalin-kristalle-roh.jpg

turmalin-kristalle-rubellit.jpg

turmalin-kristalle.jpg

turmalin.jpg

verdelith-krist

تاثير آب و هوا در زندگي انساني مردم استان بوشهر

محمدصالح گرامی بازدید : 789 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

جغرافيا را از آن جهت ام العلوم ناميده اند که زادگاه و مهد تولد و پرورش بسياري از علوم بوده است. هر دانشي که بنحوي با زمين سروکار داشته باشد، يا خود جغرافيا است و يا خاسته از آن است. زمين زيستگاه انسان است، انسان در آن به دنيا مي آيد ، از آن تغذيه مي کند ، در آن زندگي مي نمايد و بلاخره در آن مي ميرد. از نظر جغرافيدان محيط عبارت است از زير بنايي از عوامل طبيعي (محيط طبيعي) با پوششي از محيط انساني ، و از اين جهت است که جغرافيا به دو شاخه اصلي جغرافياي طبيعي و انساني تقسيم گرديده، به بيان ديگر در جغرافيا نه تنها هيچ تحقيقي جدا از زمين و محيط طبيعي نيست بلکه هر پژوهشي که فاقد اين خصيصه باشد داراي ارزش هاي جغرافيايي نخواهد بود. کار اصلي جغرافيدان توجه به تاثيرات متقابل انسان و طبيعت يا عمل و عکس العمل است. بدين طريق که هر جزء ترکيب دهنده از حيات انساني و هر پديده ي طبيعي و انساني و هر کيفيت ناحيه اي و عوامل بوم و بومي در داخل يک ويا چند شاخه از علم جغرافيا قرار مي گيرد و يک نظم ويژه در همه ي پديده هايي که در داخل يک سرزمين و يا يک مکان جغرافيايي به ظهور مي رسد بوجود مي آيد. در حقيقت فکر جغرافيايي ، توانايي شناخت علل اين نظم و وابستگي چهره هاي طبيعي و انساني به يکديگر و دريافت نتايج حاصل از آن است.
در ميان عواملي که محيط جغرافيايي را بوجود مي آورند بدون شک آب و هوا يکي از مهمترين آن ها است و از مهمترين عوامل زندگي بشر به شمار مي رود. منظور از آب و هوا وضع کلي و متوسط هوا در هر ناحيه از سطح زمين است . تفاوت آب و هوا با هوا در اين است که هوا زمان معين ومحدودي (مثلا يک ساعت ، يک روز ، يک فصل) را مشخص مي سازد مثلا مي گوييم هواي امروز سرد يا گرم است، زمستان امسال سرد نبود.
در صورتي که آب وهوا وضع عمومي هوا را به طور مطلق و بدون توجه به زمان مشخص مي سازد

تعریف علم زمین شناسی

محمدصالح گرامی بازدید : 723 چهارشنبه 9 شهريور 1390 نظرات ()

·         زمین شناسی دانش سیاره زمین است ودرباره منشا مواد و اشکال موجود بر آن صحبت می‌کند. گذشته این سیاره وفرایندهایی که برروی آن رخ داده یا درحال رخ دادن است و بر اشکال آن تاثیر دارد بررسی شود. برای حصول نتیجه از این مباحث در زمین شناسی باید اثر فشارهای مختلف مورد اثر بر زمین وهمچنین شیمی موادی که این سیاره از آن تشکیل شده واثر موجودات زمین در آن از جنبه‌های مختلف مورد بحث قرار گیرد. اطلاعات اولیه در مورد خود کره زمین نظیر پیدایش زمین عمر آن و وضعیت آن در فضا واز این قبیل ازطریق مطالعه سایر اجرام سماوی بدست می‌آید و گاها از این طریق با مطالعه وضع فعلی سایر اجرام شبیه زمین به طرز پیدایش رخدادها وتغییرات در گذشته زمین پی می‌برند.

 

·         تمام مطلعاتی که در مسیر شناخت زمین صورت می‌گیرد و علومی که در این مسیر پا گرفته و می‌گیرند در نهایت در خدمت جامعه بشری قرار می‌گیرد‌. در این علوم چگونگی استخراج واستفاده از مواد موجود در زمین و محیطهای زیستی پایدار در زمان پیدایش این مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در علومی دیگر از خطرات ناشی از نیروهائی در حال حرکت و پویای موجود در زمین که ممکن است رفاه یا هستی انسانها را با خطر نیستی مواجه سازد آگاه می‌سازد. چون مواد موجود در زمین و ساختمانهای طبیعی موجود در آن از ابتدای تاریخ بشریت مورد استفاده انسانها بوده است می‌توان گفت این علم از قدیمیترین علومی است که انسانها نا خودآگاه به آن پرداخته‌اند ودر طی قرون رفته رفته این علم و شاخه‌های متنوع آن مدون و طبقه بندی شدند و رشته‌های فرعی وتخصصی با قوانین تعریف شده را به وجود آورده‌اند که هریک بخشی از دانش زمین شناسی را تشکیل می‌دهند.

 

زمین شناسی علمی است که به طور کلی در باره زمین صحبت می‌کند. این تعریف را باید کامل‌تر کرد. زیرا موضوع علوم دیگری نیز مثل هیات و نجوم و ... درباره زمین صحبت می‌کنند. ولی مقصود از زمین شناسی ، شناسایی و مطالعه تئوری‌های پیدایش زمین و مواد تشکیل دهنده آن ، بررسی عواملی که در وضعیت آن تاثیر دارند. و بالاخره مطالعه و شناسائی مواد ارزشمند زمین و نحوه استفاده از آنهاست. زمین شناسی علم قدیمی و دارای سابقه طولانی است. و بشر همواره در مورد زمین کنجکاو بوده است. حوادثی مانند زلزله ، طوفان ، سیل ، گردباد و ... انسان را همواره در مورد زمین نگران می کرده. علم زمین شناسی ، یعنی آنچه که امروزه به علم جداگانه دارای رشته‌های متنوعی است که بیش از دو سه قرن سابقه ندارد. و مانند سایر رشته‌های علوم تحقیقات مداوم دانشمندان متعددی این علم را به پایه امروزی رسانده است.

تعداد صفحات : 218

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader