پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

ژئوپلوتیک روابط ترکیه و اسرائل

رابطه رژیم صهیونیستى و ترکیه به 28 مارس 1949 باز مى گردد. ترکیه نخستین کشور مسلمانى بود که این رژیم را به رسمیت شناخت. از آن پس بود که رژیم صهیونیستى مهم ترین حامى تسلیحاتى و نظامى ارتش ترکیه گردید و همکارى استراتژیک و دیپلماتیک بین دو کشور در سطحى عالى برقرار شد. این رابطه تا چندى پیش که رجب طیب اردوغان تهاجم اسرائیل به غزه (2008-2009) به شدت محکوم کرد پابرجا بود اما انتقاد وى موجبات تیرگى روابط را فراهم آورد.

پیشینه رابطه یهود و ترکان عثمانى

در زمان حکومت ترک ها بر منطقه خزران در قرن نهم میلادى (مناطقى بین شمال غربى دریاى خزرو شمال کوه هاى قفقاز تا جنوب ولگا) این منطقه، بهشتى براى یهودیان سراسر دنیا بود. روس ها آشکارا در تلاش بودند که این منطقه را به تصرف خود در آورند و پس از چندین بار تلاش، شاهزاده «سیت اسلاو اول»، توانست استحکامات نظامى خزر را به سال 965 میلادى به تصرف در آورد. دو سال بعد آیتیل به تصرف آنها در آمد و این جنگ منطقه بالکان را نیز در بر گرفت.

اما مهم ترین زمان رابطه ترکان عثمانى و یهودیان به سال 1492 بازمى گردد؛ زمانى که بیش از 150 هزار نفر از یهودیان اسپانیایى به دلیل تفتیش عقاید در این کشور، به امپراطورى عثمانى گریختند. در آن زمان جمعیت قسطنطنیه به دلیل جنگ هاى صلیبى و خطر محاصره دائمى، کمتر از هفتاد هزار نفر بود و به همین دلیل عثمانیان، قرن چهاردهم را قرن مرگ سیاه مى نامیدند. این حادثه تاریخى دلیل مهمى براى شکل گیرى مجدد جمعیتى در این شهر بود. در نتیجه، یهودیان مهاجر در شهر قسطنطنیه در قسمت «تسالونیکى» (Tessaloniki)اقامت گزیدند که بعدها این منطقه لقب «مادر اسرائیل» به خود گرفت و بى گمان علت این نامگذارى جمعیت اکثریت یهودیان در این منطقه بود.

جهت مشاهده کامل این مطلب ابتدا باید عضو شوید
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش