پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

در هنگام وقوع صاعقه چه بايد كرد؟

در هنگام وقوع صاعقه چه بايد كرد؟

دکتر امیر نجاتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه رعد و برق تنها در هوای طوفانی اتفاق نمی افتد و در هوای عادی بدون هیچ تخلیه الکتریسیته موجود در ابرها نیز همیشه اتفاق می افتد اظهار داشت: صاعقه معمولا به جایی اصابت می کند که فاصله کم یا مقاومت کمی داشته باشد و گاهی این محل می تواند انسان باشد.

وی با اشاره به اینکه اصابت صاعقه به بدن انسان ممکن است به صورت مستقیم، غیر مستقیم و تماسی اتفاق بیفتد ادامه داد: در نوع اول صاعقه مستقیما به بدن فرد اصابت می کند، در نوع غیر مستقیم صاعقه با شی نزدیک به فرد اصابت و به سوی شخص پرتاب می شود و در برق گرفتگی تماسی صاعقه به وسیله ای که در تماس با بدن فرد است اصابت می کند.

این متخصص طب اورژانس با بیان اینکه صاعقه ها از ۱۰ میلیون تا دو میلیارد ولت و ۱۰ تا ۱۰۰ هزار آمپر دارند گفت: زمان تخلیه صاعقه خیلی کوتاه است و جریان برق آن نیز مستقیم (DC) و آسیب آن از برق گرفتگی شهری کمتر است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر قربانیان برق گرفتگی با صاعقه ورزشکاران، افرادی که در محیط های باز مثل مزارع و دشت ها کار می کنند و مهندسان توصیه کرد: بهتر است در هوای طوفانی و صاعقه از منزل خارج نشوید یا اگر در اتومبیل هستید از آن پیاده نشوید زیرا اتومبیل به دلیل اینکه روی لاستیک سوار است احتمال تخلیه رعد برق به آن بسیار کمتر است مگر اینکه به نوعی با زمین ارتباط داشته باشد.

دکتر نجاتی با تاکید بر اینکه در زمان رعد و برق از پوشیدن لباس ها و کفش خیس بپرهیزید و از کفش هایی که پاشنه های ضخیم تری دارند استفاده کنید ادامه داد: همچنین از قرار گرفتن در کنار اجسام فلزی پرهیز کنید و هیچ جسم فلزی با خود حمل نکنید.

این متخصص طب اورژانس یادگیری اقدامات حیاتی برای مواقع اضطراری را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: در مواقعی که آب و هوا نامساعد است و احتمال رعد و برق وجود دارد تنها از منزل خارج نشوید و در صورتی که در مکانی هستید و هیچ راه و سرپناهی برای مراقبت از خود ندارید بهتر است به زیر کوتاه ترین درختی که در اطرافتان است بروید.

دکتر نجاتی ادامه داد: اگر مسیر صاعقه از روی سطح بدن فرد باشد به احشاء درونی بدن آسیب نمی زند و تنها شوک می دهد و عضلات بدن فرد را منقبض کرده و موجب می شود شخص پرتاب شود که در آن صورت ممکن است آسیب های دیگری را در پی داشته باشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه اصابت صاعقه به بدن از قانون همه یا هیچ پیروی می کند اظهار کرد: در مواردی با اصابت صاعقه فرد در لحظه آسیبی نمی بیند و احتمال بروز آسیب های بعدی نیز در وی بسیار کم است و در مواردی هم فرد دچار ایست قلبی و ایست تنفسی به صورت هم زمان می شود.

وی با بیان اینکه اولین کار در مواجهه با فردی که دچار صاعقه زدگی شده است بررسی و حفظ ایمنی محیط است گفت: فرد در ابتدا باید مواظب باشد که به خودش آسیب جدیدی وارد نشود زیرا اصلا بعید نیست که در جایی که یک بار صاعقه اصابت کرده است برای بار دوم این اتفاق نیفتد.

دکتر نجاتی تصریح کرد: در موارد صاعقه زدگی بر عکس آسیب دیدگی های دیگر قبل از کمک به آسیب دیدگانی که زنده هستند، ابتدا باید به کمک کسانی رفت که در ظاهر مرده اند و حرکت نمی کنند و پاسخی به تحریک ها نمی دهند.

وی افزود: بعد از کنترل ایمنی محیط باید بلافاصله به اورژانس پیش بیمارستانی خبر داد و بعد بلافاصله اقدامات پایه حیاتی از جمله ماساژ قلبی و کمک تنفسی را انجام داد و در نهایت اقدامات قلبی پیشرفته که شامل تجویز داروها و استفاده از دستگاه شوک قلبی است انجام خواهد شد.

این متخصص طب اورژانس اظهار داشت: برق زدگی با صاعقه بر خلاف برق زدگی های شهری موجب آسیب شدید عضلات، کلیه ها و احشاء درونی بدن فرد نمی شود اما با این حال هر فردی که دچار صاعقه زدگی می شود باید برای بررسی های بیشتر به بیمارستان منتقل شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: صاعقه زدگی در بیشتر موارد به اعصاب آسیب می زند و موجب فلجی های گذرا، اختلال بینایی، اختلال حس می شود که این موارد گذرا هستند و در بیشتر موارد خود به خود درمان می شوند.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش