پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

تبدیل 5 جزیره دریاچه ارومیه به خشکی

فارس: معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دریاچه ارومیه 120 هزار کیلومتر کوچک‌تر شده و پنج جزیره آن به خشکی تبدیل شده است، گفت: دریاچه ارومیه در وضعیت بسیار مبهم و دردناکی از لحاظ زیست محیطی قرار دارد.
محمدجواد محمدی‌زاده ظهر امروز در پنجمین کنگره بین‌المللی جغرافیدانان جهان اسلام هدف از مدیریت جغرافیایی محیط زیست را حفاظت و بهره‌برداری از منابع طبیعی، بدون بر هم زدن تعادل محیط، به منظور بهبود زندگی انسان‌ها عنوان کرد و افزود: مدیریت محیط زیست، کنش و واکنش میان عوامل زیستی و مکان‌های جغرافیایی سبب آن می‌شود که جغرافیا و مدیریت محیط زیست در حفظ تعادل انسان و محیط نقش آفرین باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: آمایش سرزمین برنامه‌ای است که به تنظیم رابطه انسان و فضا و فعالیت‌های انسان می‌پردازد و هدف آن بهره‌برداری منطقی از همه امکانات، برای بهبود وضعیت مادی و معنوی اجتماع است.

محمدی‌زاده هدف آمایش سرزمین را سازماندهی مطلوب فضا به منظور رسیدن به توسعه پایدار عنوان کرد و گفت: هدف نهایی آن حفاظت محیط زیست است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: کشورهای اسلامی از نظر جغرافیایی در مناطق مهمی واقع شده‌اند و تجمع و پراکندگی آنها به گونه‌ای است که پیوندهای منطقه‌ای، دو و چند جانبه آنها می‌تواند موقعیت برتری را در معادلات بین‌المللی به آنان ببخشد.

وی ادامه داد: این موقعیت‌های جغرافیایی و اشتراکات دینی و اعتقادی و فرهنگی می‌تواند دنیای اسلام را در جامعه جهانی به جایگاه واقعی خود سوق دهد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به بحران دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش جمعیت در مناطق مختلف جهان و به تبع آن افزایش مداخله انسان و شدت بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی موجود، مشکلات زیست محیطی نیز افزایش یافته است.

وی افزود: یکی از این مناطق آبی حساس در کشور ما دریاچه ارومیه است که تحت تاثیر الگوهای توسعه اقتصادی ناپایدار طی سال‌های جاری مشکلات عدیده‌ای در زیست بوم آن به وجود آمده است.

محمدی‌زاده گفت: دریاچه ارومیه به علت وجود انواع موجودات و پرندگان کمیاب و نادر جهان یکى از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعى جهان به شمار می‌رود و پس از «بحرالمیت» در فلسطین اشغالى دومین دریاچه شور از نظر سختى آب در جهان محسوب می‌شود.

وی افزود: مهم‌ترین بی‌مهره آبزی دریاچه ارومیه آرتمیا، یک گونه میگوی بومی آب شور است و از اهمیت اقتصادی بسیاری برخوردار است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش