close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

اقلیم شناسی سینوپتیک - 217
loading...

اقلیم شناسی سینوپتیک

جغرافیا علمی برای بهتر زیستن

آخرین ارسال های انجمن

معادن ايران

محمدصالح گرامی بازدید : 719 جمعه 25 شهريور 1390 نظرات ()

معدن

عبارت است از محل پیدایش طبیعی یک ماده معدنی (فلزی یا غیرفلزی) که مورد اکتشاف و بهره برداری قرار گرفته است، ومعادل لاتین آن (Mine) میباشد.

تاریخچه

بهره برداری وکشف معادن و ذوب سنگ معدنها و استخراج فلزات از آنها به دوران باستان برمی گردد در مورد مس بعضی از باستان شناسان معتقدند که اولین بار مس در ایران شناخته و مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه هایی ازسنگ معدن یافت شده در تل ابلیس در کرمان در حدود 6000 سال قدمت دارند. کهن ترین منطقه ای که آثار ذوب مس در آنجا به دست آمده در سیلک کاشان است. که قدیمی تر از تل ابلیس کرمان است.

سرزمین ما ایران به لحاظ داشتن پوسته ای ناهمگن وتاثیر حوادث مختلف زمین شناسی در شکل گیری آن، از نظر مواد معدنی، سرشار است چرا که تقریبا از تمامی مواد معدنی دنیا برخوردار است.

آیا در ایران هم ابرهای کمولونیمبوس رویت میشود؟

محمدصالح گرامی بازدید : 794 پنجشنبه 24 شهريور 1390 نظرات ()

در ایران هم مثله آمریکا ابرهای کومولوس cuوکومولونیمبوس cbوجود دارد. ما اگر نگوییم در تمام ایران این نوع ابر وجود دارد ،حتما در شمال ،شمال غرب وشرق وغرب ایران وجود دارد. که در اواخر پاییز شروع به بارش در این مناطق می شود.

بر اساس دادهای دید بانی از ایستگاه هواشناسی نوشهردر تاریخهای14الی15/11/89در آسمان حدود چهار پنجم  از ابرهای کومولونیمبوسی رویت شده بود که باعث بارش شدید درمنطقه شده بود.

این ابرها بصرعت تنورهای با ارتفاع در حدود 2/3تا8کیلومترمی باشد. ازخصویتهای بارز این نوع ابر به ابرهای رعدو برق مشهور هستند.وبه همین دلیل به توفانهای تندری (گردباد) می گویند.

 

به وجود آمدن گردباد از این نوع ابرها رابه سه مرحله تقسیم کرد:1-مرحله کومولوسی 2-مرحله تکامل 3-مرحله پراکنده شدن .

1-باصعود هوا درتمام سطح سلول شروع می شود .سرعت صعود تا 16متر در ثانیه می رسد تا آنجایی که به نقطه انجماد برسد. کهاین ذرات یخ به اندازه ای هستند که با رادار قابل تشخیص می باشد.این مرحله 15دقیقه به درازا می کشدکه دراین مدت ابر به ارتفاع 7000الی 9000متری صعود می کند؛که بعد ازآن قطرات آب در ابر بزرگ شده ودیگر نمی تواند صعود نماییدودر سطح باران ظاهر می شود.

2-با با لا رفتن ابر درسرعت حد اکثر 112کیلومتر درساعت ادامه پیدا می کنند.وهمزمان با بالا رفتن قسمتهای از آن بخصوص قسمت میانی آن در اثر جاذبه زمین قطرات آب وذرات به سمت پایین کشیده می شود. هنگام نزول به سمت زمین بطور افقی پخش شده وحرکت شدیدی رادرجهت گرد باد به راه می اندازد.با پایین آمدن ابرها شدید ترین رگبارها وهوای بسیار طوفانی  وگرد غبار ،کاهش دما وافزایش ناگهانی فشار همراه می باشد.

درمرحله تکامل بیشترین بارشها تگرگ است ،ومرحله تکامل بین 15تا 30دقیقه طول می کشد،سلول گردباد به حداکثر ارتفاع عمودی خود(10000تا20000)متر می رسد.

3-هنگامی که منطقه نزول در تمام سطح زیرین ابر پخش شده باشد مرحله پراکندگی آغاز میشود.در این مرحله منطقه نزول کننده هم به طور عمودی وهم بصورت افقی پخش شده وبه حالت حرکت ضعیف  یا سکون در می آید.

اما در ایران به دلیل وجود قرار گیری در عرض 40در جه شمالی که یک منطقه مازاد انرزی می  باشد .وبه علت اینکه در فصول گرم تحت پرفشار آزور می باشد ودر زمستان تحت استیلای بادهای غربی می باشد .درمرکز ایران گردبادهای محلی و کوچک در فصل گرم ایجاد می شود که بسته به حرارت زمین که ایجاد فشارهای محلی می کنند.

نگارنده: علی محمد پورزیدی دانشجوی ارشد اقلیم شناسی دانشگاه آزاد چالوس.

منبع: مبانی اقلیم شناسی .دکتر ابراهیم جعفر پور.انتشارات پیام نور

دادهای هواشناسی ایستگاه هواشناسی نوشهر ،توسط آقای علیزاده

هواواقلیم شناسی.دکترامین علیزاده.دکتر غلامعلی کمالی .دکترفرهادموسوی .دکترمحمدموسوی بایگی.انتشارات فردوسی مشهد

ژئوپلوتیک روابط ترکیه و اسرائل

محمدصالح گرامی بازدید : 725 پنجشنبه 24 شهريور 1390 نظرات ()

رابطه رژیم صهیونیستى و ترکیه به 28 مارس 1949 باز مى گردد. ترکیه نخستین کشور مسلمانى بود که این رژیم را به رسمیت شناخت. از آن پس بود که رژیم صهیونیستى مهم ترین حامى تسلیحاتى و نظامى ارتش ترکیه گردید و همکارى استراتژیک و دیپلماتیک بین دو کشور در سطحى عالى برقرار شد. این رابطه تا چندى پیش که رجب طیب اردوغان تهاجم اسرائیل به غزه (2008-2009) به شدت محکوم کرد پابرجا بود اما انتقاد وى موجبات تیرگى روابط را فراهم آورد.

پیشینه رابطه یهود و ترکان عثمانى

در زمان حکومت ترک ها بر منطقه خزران در قرن نهم میلادى (مناطقى بین شمال غربى دریاى خزرو شمال کوه هاى قفقاز تا جنوب ولگا) این منطقه، بهشتى براى یهودیان سراسر دنیا بود. روس ها آشکارا در تلاش بودند که این منطقه را به تصرف خود در آورند و پس از چندین بار تلاش، شاهزاده «سیت اسلاو اول»، توانست استحکامات نظامى خزر را به سال 965 میلادى به تصرف در آورد. دو سال بعد آیتیل به تصرف آنها در آمد و این جنگ منطقه بالکان را نیز در بر گرفت.

اما مهم ترین زمان رابطه ترکان عثمانى و یهودیان به سال 1492 بازمى گردد؛ زمانى که بیش از 150 هزار نفر از یهودیان اسپانیایى به دلیل تفتیش عقاید در این کشور، به امپراطورى عثمانى گریختند. در آن زمان جمعیت قسطنطنیه به دلیل جنگ هاى صلیبى و خطر محاصره دائمى، کمتر از هفتاد هزار نفر بود و به همین دلیل عثمانیان، قرن چهاردهم را قرن مرگ سیاه مى نامیدند. این حادثه تاریخى دلیل مهمى براى شکل گیرى مجدد جمعیتى در این شهر بود. در نتیجه، یهودیان مهاجر در شهر قسطنطنیه در قسمت «تسالونیکى» (Tessaloniki)اقامت گزیدند که بعدها این منطقه لقب «مادر اسرائیل» به خود گرفت و بى گمان علت این نامگذارى جمعیت اکثریت یهودیان در این منطقه بود.

چرا در ایران ترنادو یا همان گردباد نمی آید؟

محمدصالح گرامی بازدید : 900 پنجشنبه 24 شهريور 1390 نظرات ()

قانون تقسيمات كشوري

محمدصالح گرامی بازدید : 803 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()
فصل اول –تعاريف
ماده 1-عناصر تقسيمات كشوري عبارتند از : روستا ، دهستان ، شهر ، بخش ، شهرستان و استان

ماده 2-روستا واحد مبداء تقسيمات كشوري است كه از لحاظ محيط زيستي ( وضع طبيعي ، اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي ) همگن بوده كه با حوزه و قلمرو معين ثبتي يا عرفي مستقل كه حداقل تعداد 20 خانوار يا صد نفر اعم ازمتمركز يا پراكنده در آنجا سكونت داشته باشند و اكثريت ساكنان دائمي آن بطور مسقيم و غيرمسقيم به يكي از فعاليتهاي كشاورزي ، دامداري ، باغداري بطور اعم و صنايع روستايي و صيد و ياتركيبي از اين فعاليتها اشتغال داشته باشند و در عرف به عنوان ده ، آبادي ، دهكده ياقريه ناميده مي شده است .
 • تبصره 1-مزرعه نقطه جغرافيايي و محلي است كشاورزي كه بنا به تعريف روستا نبوده و به دو شكل مستقل و تابع شناخته مي شود .
 • تبصره 2-مكان به نقطه اي اطلاق مي شود كه بنا به تعريف روستا نبوده و ( بيشتر محل انجام فعاليتهاي غير كشاورزي . كارخانه ، ايستگاه ، كارگاه ، قهوه خانه و نظائر آنها ) است كه به دو شكل مستقل و تابع شناخته مي شود .
 • تبصره 3-مزرعه و مكان تابع در محدوده ثبتي يا عرفي روستاي متبوع خود و به طور كلي از لحاظ نظام تقسيمات كشوري جزو آن محسوب مي شود.
 • تبصره 4-مزرعه و مكان مستقل داراي محدوده ثبتي يا عرفي معين و مستقل بوده و از لحاظ نظامات اداري زير پوشش واحد تقسيماتي مربوطه حسب مورد مي باشد .
ماده 3-دهستان كوچكترين واحد تقسيمات كشوري است كه داراي محدوده جغرافيايي معين بوده و از به هم پيوستن چند روستا ، مكان ، مزرعه همجوار تشكيل مي شود كه از لحاظ محيط طبيعي ، فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي همگن بوده و امكان خدمات رساني و برنامه ريزي در سيستم و شبكه واحدي را فراهم مي نمايد.

آخرین وضعیت نوسانات تراز آب خزر/ تحلیل تراز آب دریا با حلقه‌های درخت!

محمدصالح گرامی بازدید : 808 چهارشنبه 23 شهريور 1390 نظرات ()

اختلال در چرخه آب، غرقابی تاسیسات دریایی و نفوذ آب شور به آبهای شیرین از جمله عواقب پیشروی آب دریای خزر است که در این راستا محققان دانشگاه انگلستان با استفاده از حلقه های درختان به تحلیل بحرانهای طبیعی از جمله تراز آب پرداختند.

به گزارش خبرنگار مهر، دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است که با دریاهای آزاد ارتباط ندارد. جدایی این دریاچه از دریاهای  آزاد به این مهم منجر شده است که سطح این دریا در یک دوره زمانی چند ساله به آرامی افزایش یافته و هنگامی که به حداکثر ارتفاع خود می رسد با همین آهنگ رو به کاهش می گذارد که این امر به ایجاد پدیده ای به نام تراز آب دریای خزر منجر شده است.

تغییرات آب ورودی رودخانه های منتهی به دریا و شدت تبخیر از جمله دلائلی است که توسط کارشناسان برای تغییرات تراز آب دریای خزر عنوان می شود.

نوسانات شدید تراز آب در بعضی از دوره های زمانی باعث ایجاد خسارت های زیادی در کشورهای حوزه دریای خزر شده است. در ایران نیز آثار مخرب بالا آمدن آب دریا در سواحل شمالی طی سال های 1373 تا 75 مشهود است و عواقب آن نیز همچنان دامنگیر ساحل نشینان بوده که برخی از این عواقب در کوتاه مدت قابل جبران نیست.

 مطالعات آماری بلند مدت نوسان های تراز آب دریا تاکنون ما را به پیش بینی درست بالا و پایین آمدن آب دریا قادر نکرده است به گونه ای که دکتر حمید علیزاده رئیس پژوهشکده علوم دریایی موسسه ملی اقیانوس شناسی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه پیش بینی های روند تغییرات آب دریای خزر در حد چند ماه است یادآور شد که در کلیه محیطهایی که شرایطی مشابه دریای خزر دارند پیش بینی ها تنها برای چند ماه است.

وی با تاکید بر اینکه 70 درصد از تغییرات اقلیم کشور متاثر از تغییرات اقلیم اقیانوس اطلس و دریاهای وابسته به آن است گفت: برای برآورد تغییرات آب دریای خزر علاوه بر تغییرات اقلیم باید اثرات چرخه آب دریای خزر را مورد توجه قرار دهیم چراکه در صورتی که چرخه آب دریا سریع باشد به دلیل آنکه آب سرد در سطح قرار می گیرد، میزان تبخیر کاهش می یابد از این رو سطح آب افزایش می یاید.

بررسی داده ها آمار بلندمدت تراز آب دریای خزر نشانگر آن است که در سال آبی 1355 تا 1356 سطح تراز آب به پایین ترین مقدار خود یعنی به منهای 44. 28 متر رسید و پس از آن روند افزایشی خود را آغاز کرد به گونه ای که در میان سال های آبی 1373 تا 1374 بیش از 2.3 متر افزایش یافت. تراز سطح آب در طول سالهای بعد، دارای افت و خیزهای مختصری بوده و مجددا از سال آبی 1379 تا 1380 تراز سطح آب شروع به افزایش کرده و تا پایان سال آبی 1384 تا 1385 حدود 20 سانتیمتر افزایش یافت. 

تعداد صفحات : 218

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader