close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

اقلیم شناسی سینوپتیک - 217
loading...

اقلیم شناسی سینوپتیک

جغرافیا علمی برای بهتر زیستن

آخرین ارسال های انجمن

کلاس آموزشی انجمن جغرافیا دانشگاه پیام نور تنکابن

محمدصالح گرامی بازدید : 826 شنبه 26 شهريور 1390 نظرات ()

کلاس آموزشی  انجمن جغرافیا   

با موضوع:   

 مدلسازی پدیده ها در ژئومورفولوژی 

 در دانشگاه پیام نور برگزار شد.  

این جلسه با حضور استاد صمد شادفر و استاد رجایی ریاست محترم دانشگاه در دانشگاه پیام نور تنکابن برگذارشد .

دکتر شادفر درمورد مدلسازی پدیده ها در ژئومورفولوژی با دانشجویان و اساتید صحبت کردند . 

 

گروه جغرافیا تنکابن کمال تشکر را از مسئول انجمن جغرافیا خانوم کبیری دارد. 

دانلود این عکس برای دوستان

مخاطرات زمين شناسى گاز رادن در منطقه رامسر و راهکارهاى کاهش اثرهاى آلودگى

محمدصالح گرامی بازدید : 795 جمعه 25 شهريور 1390 نظرات ()

رامسر، بر اساس مطالعات گسترده انجام شده در داخل و خارج از کشور، آلوده ترين مکان شناخته شده جهانى از نظـر گـاز رادن است . در خصوص پرتوزائى محيطى منطقه تالش محلة رامسر، دز مؤثر ساليانه فرد تا 132 ميلى سيورت در سال گزارش شده است ، اين در حالى است که بطور ميانگين، پرتـوگيرى سـالانه در جهـان 4/2 mSv/year است که بسته به ارتفاع و طبيعت خاک منطقه از 1 mSv/year تا 10 mSv/year در تغيير است . بر اسـاس بررسـى هـاى انجام شده به نظر مى رسد که اولاً راديواکتيويته منطقه به خاطر آب هاى معدنى است و ثانياً به سبب رخنمـون نهشـته هـاى تراورتنى است که در مظهر چشمه ها، حاوى مقادير بالايى از توريوم و اورانيوم است . اورانيوم مى تواند از منشـاء سـنگ هاى آذرين درونى باشد که در سطح رخنمون نيافته است . چنانچه آستانه سرطانزايى گاز رادن و مصونيت طبيعى د ر مقابـل اشعه در نظر گرفته نشود مى بايست نواحى با سطوح تابش بالا از جمله منطقه رامسـر خـالى از سـکنه گـردد و يـا لااقـل عمليات بهسازى (Remediation) اجرا گردد. . اکثر ساکنين محلى از تشعشعات طبيعى گاز رادن نـا آگـاه هسـتند و يـا حداقل از آثار و پيامد هاى زيست محيطى آن بى خبر هستند . گرچه شناخت دقيق پيامد هـاى زيانبـار رادن طبيعـى در منطقـه نيازمند پژوهش هاى هدفمند و طولانى مدت است ولى پيشگيرى و لحاظ بعضى از راهکارهاى مديريتى مى توانـد عواقـب
   ناخواسته و ناشناخته را بر طرف و يا لااقل کاهش دهد . در اين راستا ، با توجه به شـرايط محى طـى منطقـه طـرح مـى تـوان پيشنهادهاى راهبردى در خصوص کاهش آثار زيانبار گاز رادن بکار بست که در اين مقاله، بهينه سازى شـرايط مسـکن و مقاوم سازى آن در قبال خطرات گاز رادن و استفاده از منابع آب، مورد نظر قرارگرفته است

معادن ايران

محمدصالح گرامی بازدید : 812 جمعه 25 شهريور 1390 نظرات ()

معدن

عبارت است از محل پیدایش طبیعی یک ماده معدنی (فلزی یا غیرفلزی) که مورد اکتشاف و بهره برداری قرار گرفته است، ومعادل لاتین آن (Mine) میباشد.

تاریخچه

بهره برداری وکشف معادن و ذوب سنگ معدنها و استخراج فلزات از آنها به دوران باستان برمی گردد در مورد مس بعضی از باستان شناسان معتقدند که اولین بار مس در ایران شناخته و مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه هایی ازسنگ معدن یافت شده در تل ابلیس در کرمان در حدود 6000 سال قدمت دارند. کهن ترین منطقه ای که آثار ذوب مس در آنجا به دست آمده در سیلک کاشان است. که قدیمی تر از تل ابلیس کرمان است.

سرزمین ما ایران به لحاظ داشتن پوسته ای ناهمگن وتاثیر حوادث مختلف زمین شناسی در شکل گیری آن، از نظر مواد معدنی، سرشار است چرا که تقریبا از تمامی مواد معدنی دنیا برخوردار است.

آیا در ایران هم ابرهای کمولونیمبوس رویت میشود؟

محمدصالح گرامی بازدید : 855 پنجشنبه 24 شهريور 1390 نظرات ()

در ایران هم مثله آمریکا ابرهای کومولوس cuوکومولونیمبوس cbوجود دارد. ما اگر نگوییم در تمام ایران این نوع ابر وجود دارد ،حتما در شمال ،شمال غرب وشرق وغرب ایران وجود دارد. که در اواخر پاییز شروع به بارش در این مناطق می شود.

بر اساس دادهای دید بانی از ایستگاه هواشناسی نوشهردر تاریخهای14الی15/11/89در آسمان حدود چهار پنجم  از ابرهای کومولونیمبوسی رویت شده بود که باعث بارش شدید درمنطقه شده بود.

این ابرها بصرعت تنورهای با ارتفاع در حدود 2/3تا8کیلومترمی باشد. ازخصویتهای بارز این نوع ابر به ابرهای رعدو برق مشهور هستند.وبه همین دلیل به توفانهای تندری (گردباد) می گویند.

 

به وجود آمدن گردباد از این نوع ابرها رابه سه مرحله تقسیم کرد:1-مرحله کومولوسی 2-مرحله تکامل 3-مرحله پراکنده شدن .

1-باصعود هوا درتمام سطح سلول شروع می شود .سرعت صعود تا 16متر در ثانیه می رسد تا آنجایی که به نقطه انجماد برسد. کهاین ذرات یخ به اندازه ای هستند که با رادار قابل تشخیص می باشد.این مرحله 15دقیقه به درازا می کشدکه دراین مدت ابر به ارتفاع 7000الی 9000متری صعود می کند؛که بعد ازآن قطرات آب در ابر بزرگ شده ودیگر نمی تواند صعود نماییدودر سطح باران ظاهر می شود.

2-با با لا رفتن ابر درسرعت حد اکثر 112کیلومتر درساعت ادامه پیدا می کنند.وهمزمان با بالا رفتن قسمتهای از آن بخصوص قسمت میانی آن در اثر جاذبه زمین قطرات آب وذرات به سمت پایین کشیده می شود. هنگام نزول به سمت زمین بطور افقی پخش شده وحرکت شدیدی رادرجهت گرد باد به راه می اندازد.با پایین آمدن ابرها شدید ترین رگبارها وهوای بسیار طوفانی  وگرد غبار ،کاهش دما وافزایش ناگهانی فشار همراه می باشد.

درمرحله تکامل بیشترین بارشها تگرگ است ،ومرحله تکامل بین 15تا 30دقیقه طول می کشد،سلول گردباد به حداکثر ارتفاع عمودی خود(10000تا20000)متر می رسد.

3-هنگامی که منطقه نزول در تمام سطح زیرین ابر پخش شده باشد مرحله پراکندگی آغاز میشود.در این مرحله منطقه نزول کننده هم به طور عمودی وهم بصورت افقی پخش شده وبه حالت حرکت ضعیف  یا سکون در می آید.

اما در ایران به دلیل وجود قرار گیری در عرض 40در جه شمالی که یک منطقه مازاد انرزی می  باشد .وبه علت اینکه در فصول گرم تحت پرفشار آزور می باشد ودر زمستان تحت استیلای بادهای غربی می باشد .درمرکز ایران گردبادهای محلی و کوچک در فصل گرم ایجاد می شود که بسته به حرارت زمین که ایجاد فشارهای محلی می کنند.

نگارنده: علی محمد پورزیدی دانشجوی ارشد اقلیم شناسی دانشگاه آزاد چالوس.

منبع: مبانی اقلیم شناسی .دکتر ابراهیم جعفر پور.انتشارات پیام نور

دادهای هواشناسی ایستگاه هواشناسی نوشهر ،توسط آقای علیزاده

هواواقلیم شناسی.دکترامین علیزاده.دکتر غلامعلی کمالی .دکترفرهادموسوی .دکترمحمدموسوی بایگی.انتشارات فردوسی مشهد

تعداد صفحات : 219

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader