پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

نجات زمین از یک توفان قدرتمند خورشیدی

پس از گذشت چند ساعت از وقوع این توفان مقامات در کشورهای مختلف جهان هیچ نوع گزارشی را از اختلال یا آسیب در سیستم GPS، شبکه برق و یا ماهواره ها و دیگر تکنولوژی ها ارائه نکردند. با این همه هنوز فرصت برای وقوع اختلال وجود دارد زیرا به گفته دانشمندان تاثیر ژئومغناطیسی این توفان خورشیدی 10 برابر بیشتر از بادهای خورشیدی معمولی است که با زمین برخورد می کنند.

این توفان در پی شعله خورشیدی عظیمی آغاز شد و همراه با رشد حباب مانند این شعله از سطح خورشید قدرت توفان نیز بیشتر شد و ذرات باردار این توفان با سرعتی برابر 6.4 میلیون کیلومتر بر ساعت روانه زمین شدند.

به گفته محققان سازمان ملی اتمسفر و اقیانوس شناسی این توفان در زاویه و جهتی رخ داده است که کمترین میزان آسیبها و خسارتها را در پی خواهد داشت و از این رو به جای اینکه پدیده ای ترسناک برشمرده شود، پدیده ای جالب توجه خواهد بود. این توفان هم راستا با مسیر چرخش میدان مغناطیسی زمین بوده است و از این رو کمترین میزان خسارت را خواهد داشت.

با این همه دانشمندان بر این باورند احتمال تغییر زاویه این توفان وجود دارد و در عین حال منطقه شکل گیری شعله خورشیدی از قابلیت شکل دادن به دیگر شعله ها نیز برخوردار است از این رو احتمال وقوع توفانهای دیگر در روزهای آینده نیز وجود دارد.

بر اساس گزارش MSNBC، توفانهای خورشیدی از سه جنبه می توانند به زمین آسیب برسانند: مغناطیسی، رادیویی و تشعشعات و در مورد لکه خورشیدی جدید که بر روی خورشید دیده شده است، شرایط کاملا غیر عادی است زیرا شعله های برخواسته از این نقطه می تواند هر سه نوع مشکل را برای زمین در بر داشته باشند.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

سلوم...کاشکی یه چند تا عکس هم (البته اگه ممکن هستش)از این ظوفان خورشیدی کیذاشتین خوب میشد...فهیمهشکلک


کد امنیتی رفرش